W przyszłym roku startuje program „Łódzkie szkoły dla klimatu. Lokalne działania adaptacyjne.” W ramach inicjatywy w łódzkich szkołach powstaną ogrody deszczowe, parklety i zbiorniki na deszczówkę, informuje portal uml.lodz.pl.
Inicjatywa podzielona jest na dwa filary - inwestycyjny i edukacyjny.
- W pierwszym, inwestycyjnym filarze na terenie ponad 100 szkół powstaną ogrody deszczowe, podłączymy do rur spustowych beczki do gromadzenia deszczówki, a także stworzymy parklety edukacyjne, czyli aranżację terenu zieleni połączoną z elementami edukacji ekologicznej i miejscem odpoczynku dla uczniów – mówi Agnieszka Pietrzak, koordynująca projekt, kierownik Oddziału Edukacji i Promocji Ekologicznej w Wydziale Kształtowania Środowiska. - W drugim filarze, edukacyjnym, w latach 2021-2023 organizowane będą szkolenia, warsztaty i konferencje dla nauczycieli, które docelowo pozwolą uruchomić pilotażowy program edukacji ekologicznej - dodaje Agnieszka Pietrzak.
- To pierwszy i najambitniejszy tego typu projekt, który ma być realizowany w Polsce, dlatego liczymy na pozytywną ocenę naszego wniosku przez ministra klimatu. Program będzie miał niespotykaną dotąd skalę: obejmie większość uczniów łódzkich szkół. Łączymy w nim nie tylko tzw. miękkie działania, czyli edukację, ale też inwestycje, których efekty zostaną w szkołach na lata – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.
Wartość projektu to 3,4 mln zł, która w całości może zostać sfinansowana z Funduszy Norweskich. Projekt będzie realizowany w latach 2021-2024.
Partnerem projektu jest agencja z Norwegii, która specjalizuje się w nowoczesnych metodach edukacji oraz lokalna fundacja „Źródła” z 20-letnim doświadczeniem w edukacji ekologicznej.
Generalny projektant Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Generalny Projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates Sp z o.o.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne