×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Lubuskiem powstaną trzy farmy fotowoltaiczne

  • Autor: PAP
  • 25 paź 2022 13:33
W Lubuskiem powstaną trzy farmy fotowoltaiczne
PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę trzech farm fotowoltaicznych. fot. Shutterstock / LISA-S

PGE wybuduje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 15 MW.

REKLAMA

  • PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę trzech farm fotowoltaicznych. 
  • Farmy PV Żółtańce 1, PV Żółtańce 2 i PV Żółtańce 3 będą mieć łączną moc 15 MW.
  • Instalacje powstaną na wydzierżawionych 18 ha gruntów w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie.

Jak przekazała spółka we wtorkowej informacji, postępowanie przetargowe na realizację inwestycji zostanie ogłoszone w ciągu trzech miesięcy, a podpisanie umowy z wykonawcami planowane jest do połowy 2023 roku. Z kolei uruchomienie farm fotowoltaicznych ma nastąpić w drugim kwartale 2024 r.

"Zgodnie ze strategią, do 2050 r. Grupa PGE osiągnie neutralność klimatyczną dzięki realizacji inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program rozwoju fotowoltaiki. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce" - przekazała w komunikacie PGE Energia Odnawialna.

Dodano, że jeszcze w tym roku PGE Energia Odnawialna uruchomi 19 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda, które w 2021 roku wygrały aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Instalacje powstaną w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim. W tym samym czasie spółka zamierza uzyskać pozwolenia na budowę elektrowni PV o łącznej mocy około 260 MW.

"W kolejnych latach proces inwestycyjny jeszcze przyspieszy, a PGE Energia Odnawialna będzie rokrocznie ogłaszać przetargi na ponad 300 MW w energetyce słonecznej. Dodatkowo, w 2023 r. spółka zamierza oddać do użytku 24 instalacje. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o mocy 2, 5, 6, 8 i 25 MW" - zaznaczono w komunikacie.

Spółka podkreśliła, że największy projekt zostanie zrealizowany na terenie gminy Grębów w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu. Chodzi o instalację o mocy 153 MW, składającą się z trzech farm - PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2 i PV Jeziórko 3. Pierwszy jej etap o mocy 100 MW powstanie do końca 2023 roku.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2415,5 MW. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie