REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Muzeum Żydów Mazowieckich wystawa poświęcona Władysławowi Bartoszewskiemu

  • Autor: PAP
  • 10 cze 2021 13:19
W Muzeum Żydów Mazowieckich wystawa poświęcona Władysławowi Bartoszewskiemu
Fot. Shutterstock

W Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku otwarto wystawę poświęconą Władysławowi Bartoszewskiemu (1922-2015), więźniowi KL Auschwitz, działaczowi Rady Pomocy Żydom „Żegota”, po II wojnie światowej więzionemu przez władze komunistyczne, a w niepodległej Polsce, w 1995 r., ministrowi spraw zagranicznych.

REKLAMA

Na ekspozycji "Pod tym samym niebem" prezentowane są plansze z fotografiami i dokumentami, ukazujące kolejne etapy życia Władysława Bartoszewskiego, w tym np. lata szkolne w wielokulturowej, międzywojennej Warszawie oraz lata powojenne i jego pracę, jako publicysty, a później dyplomaty.

Jak poinformowało w czwartek Muzeum Mazowieckie w Płocku, którego oddziałem jest tamtejsze Muzeum Żydów Mazowieckich, ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Sopotu i stowarzyszenia "Warto być przyzwoitym", przy czym w doborze fotografii i dokumentów uczestniczyli współpracownicy Władysława Bartoszewskiego przy wsparciu Gabinetów Świadków Historii Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie przechowywane są, zgodnie z wolą darczyńców, archiwa bohatera wystawy i jego żony Zofii.

Jednym ze współautorów ekspozycji "Pod tym samym niebem" jest Marcin Barcz, asystent Władysława Bartoszewskiego w latach 2002-15. "Nie traktowałem go w kategoriach autorytetu, ale po prostu kogoś, z kim chce się spędzać czas. Dla kogo chce się pracować, komu warto towarzyszyć i kogo w miarę możliwości warto na swój sposób naśladować. Władysław Bartoszewski do dzisiaj ułatwia mi wiele decyzji, jak pewnie innym osobom, które miały z nim do czynienia" - opowiada m.in. Barcz, cytowany w informacji Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Wystawę "Pod tym samym niebem" w Muzeum Żydów Mazowieckich będzie można oglądać do 22 sierpnia - Władysław Bartoszewski, żołnierz AK, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, był gościem tej placówki w 2013 r., gdy niedługo po jej otwarciu, podczas zorganizowanego tam otwartego spotkania z mieszkańcami Płocka opowiadał m.in. o swej biografii i o historii relacji polsko-żydowskich.

Muzeum Żydów Mazowieckich działa w zaadaptowanej na ten cel, odrestaurowanej w latach 2011-13 dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasta, zabytkowej płockiej Małej Synagodze, pochodzącej z XIX wieku. Główną częścią ekspozycji jest tam multimedialna prezentacja historii i kultury mazowieckich Żydów. Placówka organizuje m.in. wystawy czasowe, koncerty i prelekcje, a także prowadzi działalność wydawniczą. (PAP)

mb/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie