×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Warszawie startuje wystawa poświęcona zabytkowej nekropolii w Kijowie

  • Autor: PAP
  • 06 gru 2021 16:57
W Warszawie startuje wystawa poświęcona zabytkowej nekropolii w Kijowie
Od 7 grudnia do 4 stycznia w Warszawie będzie można oglądać wystawę plenerową "Nekropolia na Bajkowej Górze. Polskie ślady na cmentarzu Bajkowa w Kijowie". fot. Shutterstock

Od 7 grudnia do 4 stycznia w Warszawie będzie można oglądać wystawę plenerową "Nekropolia na Bajkowej Górze. Polskie ślady na cmentarzu Bajkowa w Kijowie".

REKLAMA

Przed Kordegardą - Galerią Narodowego Centrum Kultury 7 grudnia otwarta zostanie wystawa plenerowa Instytutu Polonika zatytułowana "Nekropolia na Bajkowej Górze. Polskie ślady na cmentarzu Bajkowa w Kijowie". Ekspozycja czynna będzie do 4 stycznia 2022 roku.

Jak wyjaśniono na FB Instytutu Polonika, "wystawa plenerowa opowiada o cmentarzu Bajkowa, który powstał w 1834 r.", a "jego nazwa wywodzi się od nazwiska rosyjskiego generała Siergieja Bajkowa, właściciela pobliskiego majątku".

"Do dziś zachowało się tu wiele kaplic autorstwa znanych architektów kijowskich, między innymi Władysława Horodeckiego. Nagrobków z napisami w języku polskim, jest kilkaset. Spoczywa tu m.in. księgarz i wydawca Leon Idzikowski, prawnik Leonard Jankowski, malarz Wilhelm Kotarbiński, fotograf Włodzimierz Wysocki, kolekcjoner Józef Choynowski czy prezydent Kijowa Józef Zawadzki" - czytamy w informacji.

Zaznaczono, że "leżą tu także znani obywatele Ukrainy, np. poetka Łesia Ukrainka".

Autorami wystawy są Norbert Piwowarczyk (zdjęcia) i Bartłomiej Gutowski (opracowanie merytoryczne).

Wernisaż wystawy - 7 grudnia o godz. 17 przed stołeczną Kordegardą - Galerią Narodowego Centrum Kultury. Ekspozycja czynna będzie do 4 stycznia 2022 r.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie