REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wianki nad Wisłą 2022. Co szykuje Warszawa?

  • Autor: UM Warszawa
  • 24 cze 2022 14:27
Wianki nad Wisłą 2022. Co szykuje Warszawa?
Wianki nad Wisłą 2022. Co szykuje Warszawa?, fot. PTWP

Już w sobotę, 25 czerwca odbędą się Wianki nad Wisłą 2022. Warszawa szykuje rodzinny piknik świętojański, rekonstrukcję wioski słowiańskiej, warsztaty wicia wianków, a wieczorem koncerty i wspólne śpiewanie.

REKLAMA

  • Obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą skoncentrują się wokół wielkiego artystycznego widowiska celebrującego Noc Kupały.
  • W planach m.in. rodzinny piknik świętojański i koncerty.

Przesilenie letnie, czyli starosłowiańskie święto urodzaju, miłości i płodności. W spektaklu stworzonym specjalnie na okazję świętojańskiej nocy pojawią się żywiołowe tańce kobiet i popisy mężczyzn, akrobacje gimnastyczne, szybujące po niebie latawce, wiry wodne, żywe kwiaty, wielkie wianki, dużo ognia, światła i muzyki. A wszystko na tle fontann multimedialnych. W spektaklu wezmą udział warszawskie grupy artystyczne: Teatr Akt, Szkoła Wachlarzy Bojowych, Fundacja Sztuka Ciała, grupa tancerzy z ogniem i akrobatów. Przed widowiskiem odbędą się koncerty zespołów: Żywiołak, Dagadana i Mikromusic.

O 13:00, przed wieczornym widowiskiem, rozpocznie się piknik rodzinny, który będzie okazją do odkrycia tajemnic dawnych Słowian – w zrekonstruowanej wiosce będzie można odwiedzić warsztat tkacki, garncarski i spróbować pradawnej kuchni. Na odważnych chętnych będzie czekał tor łuczniczy, gry sprawnościowe i rzuty toporem. Podczas warsztatów tematycznych uczestnicy upieką podpłomyki, stworzą unikatową sznurkową biżuterię, a także nauczą się toczyć naczynia na kole garncarskim.

Koncerty i wspólne świętowanie

Nieodłączną częścią wszystkich sobótkowych obrzędów jest wspólne śpiewanie, do czego będzie zachęcał zespół Na swojską nutę. To pieśniarki z Zahorowa kultywujące lokalne tradycje. Śpiewają bez kapeli, przytupując i klaszcząc. Wykonują dawne pieśni polskie, dożynkowe, żniwne, weselne oraz ballady przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Podczas Wianków nad Wisłą 2022 wystąpi również zespół Jarzębina.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie