×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wieża zabytkowej katedry w Elblągu otwarta dla zwiedzających

  • Autor: PAP
  • 10 maj 2022 11:59
Wieża zabytkowej katedry w Elblągu otwarta dla zwiedzających
Wieża widokowa zabytkowej katedry pw. św. Mikołaja w Elblągu została udostępniona zwiedzającym. fot. Shutterstock / 1KMStudio

Wieża widokowa zabytkowej katedry pw. św. Mikołaja w Elblągu została udostępniona zwiedzającym.

REKLAMA

  • Od wtorku do połowy października możliwe będzie zwiedzanie tarasu widokowego na wieży zabytkowej katedry pw. św. Mikołaja w Elblągu - poinformowało elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne, które zapewnia obsługę zwiedzających.
  • Zabytkowa budowla, którą zrewitalizowano siedem lat temu, jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Każdego sezonu odwiedza ją powyżej 20 tys. osób.

Ze znajdującego się na wysokości 67 m tarasu widokowego można oglądać nie tylko panoramę Elbląga, ale w pogodne dni widać stamtąd nawet zarysy odległego o 30 km Malborka. Na tarasie są lunety umożliwiające obserwację okolicy.

"Dotarcie do niego wymaga pokonania 365 schodów, dlatego wybierając się na wieżę warto zaopatrzyć się w wygodne obuwie" - przypominają muzealnicy.

Wieża udostępniania jest codziennie, poza poniedziałkami. Zwiedzanie odbywa się od wtorku do piątku w godz. 10-17, w sobotę od 10-14, a w niedzielę w godz. 14-17. Wstęp na taras jest odpłatny.

Wieża katedry św. Mikołaja ma 97 m i jest uważana za najwyższy obiekt sakralny po prawej stronie Wisły. Najwyższa w Polsce jest bazylika w Licheniu, której wieża ma ponad 141 m.

Elbląska katedra pw. św. Mikołaja - patrona miasta, żeglarzy i kupców - pochodzi z pierwszej połowy XIII w. Została gruntownie przebudowana po pożarze spowodowanym uderzeniem pioruna w 1777 r. W 1907 r. wzniesiono wieżę w stylu renesansowym o konstrukcji ceglano-stalowej. Świątynia została ponownie zniszczona podczas sowiecko-niemieckich walk o miasto pod koniec II wojny światowej. Obecny kształt uzyskała po odbudowie prowadzonej w latach 1948-65.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie