Wieże lęgowe dla jerzyków i remont skateparku wśród projektów zgłoszonych do BO 2021 SuwałkPAP - 05-06-2020 15:12


Mieszkańcy Suwałk (Podlaskie) złożyli wnioski na realizację 31 projektów do budżetu obywatelskiego na 2021 r. Wartość tych wniosków to 7,3 mln zł - poinformował magistrat w Suwałkach.

To ósmy budżet realizowany przez samorząd. Prezydent miasta zaplanował w budżecie 2,6 mln zł na ten cel. Miasto chce przeznaczyć 1,9 mln złotych na duże projekty, o wartości od 120 do 900 tys. zł. 600 tys. złotych zostanie wydane na projekty małe, o wartości do 120 tys. zł. Pulę 100 tys. zł samorząd przeznaczył też na projekty kulturalne lub społeczne o wartości do 20 tys. zł.

"Przez ostatnie lata idea Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście bardzo się rozwinęła i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Oddajemy w ręce suwalczan realne pieniądze i to oni najlepiej wiedzą, czego im brakuje w najbliższym otoczeniu do dobrego życia" - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Do puli projektów dużych wpłynęło siedem wniosków, do małych 13, zaś do projektów kulturalnych 11 propozycji.

Złożono m.in. wniosek na remont skateparku i budowę strefy do streetballa na terenie Zalewu Arkadia. Mieszkańcy zamierzają zrealizować projekt "Suwałki bez komarów!", czyli montaż wież lęgowych dla ptaków jerzyków - pogromców komarów. Inny pomysł dotyczy wykonania świetlnego napisu przestrzennego w 3D "Suwałki" przy miejscowych bulwarach.

Do 26 czerwca propozycje mieszkańców zweryfikuje 19 osobowy Zespół ds. Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Zespół oceni projekty pod względem formalno-prawnym, możliwości realizacji oraz możliwości zabezpieczenia w budżecie na kolejne lata ewentualnych kosztów.

Po weryfikacji projektów, 14 września rozpocznie się głosowanie nad propozycjami, które potrwa do 2 października. Ogłoszenie wyników 26 października. Magistrat zachęca do głosowania elektronicznego. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ amac/