×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Województwo śląskie inwestuje w walkę ze smogiem

  • Autor: PAP
  • 22 lut 2022 11:32
Województwo śląskie inwestuje w walkę ze smogiem
Województwo śląskie uruchamia projekt wspierający program Czyste Powietrze. fot. Shutterstock, Sander van der Werf

Województwo śląskie uruchamia projekt wspierający program Czyste Powietrze.

REKLAMA

  • Samorząd województwa śląskiego uruchamia projekt Śląskie. Przywracamy Błękit, zakładający m.in. szkolenie i utrzymanie eko-doradców wspierających gminy we wdrażaniu rządowego programu Czyste Powietrze.
  • Do tej pory w programie Czyste Powietrze złożono 395 tys. wniosków, z czego w woj. śląskim 66,5 tys.
  • Jak wynika z informacji urzędu marszałkowskiego, całkowita wartość projektu Śląskie. Przywracamy Błękit to ok. 76 mln zł.

Cele projektu to również wsparcie gmin w zakresie wdrażania uchwały smogowej woj. śląskiego, m.in. w zakresie kontroli palenisk, uporządkowanie informacji nt. Programu Ochrony Powietrza Woj. Śląskiego i uchwały antysmogowej czy działania demonstracyjne, takie jak poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych czy poprawa bioróżnorodności na terenach pogórniczych.

We wtorek przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali w Katowicach umowę o dofinansowanie projektu.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski wyraził na towarzyszącym umowie briefingu przekonanie, że projekt Śląskie. Przywracamy Błękit "przeciera szlaki", angażując 80 partnerów z lokalnych samorządów - na 167 gmin w regionie ogółem. "Ten projekt pokazuje zmianę, która dokonuje się w naszym regionie i zmianę kluczową dla regionów transformacji" - uznał.

Chełstowski wskazał, że kluczem do skutecznej realizacji takich programów, jak rządowe Czyste Powietrze jest sukces w samorządach. Podkreślił, że "Śląsk bardzo walczy, aby być na topie zmian, jeśli chodzi o czystość powietrza", powołując się na zestawienia aktywności gmin w Czystym Powietrzu prowadzone przez Polski Alarm Smogowy oraz NFOŚiGW.

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski podkreślił, że projekt Śląskie. Przywracamy Błękit jest komplementarny z Czystym Powietrzem i wyraził nadzieję, że projekt woj. śląskiego przyczyni się do zwiększenia liczby wniosków składanych w rządowym programie.

Mirowski wskazał, że do tej pory w programie Czyste Powietrze złożono 395 tys. wniosków, z czego w woj. śląskim 66,5 tys. "To potężna liczba wniosków. Woj. śląskie jest w tym obszarze liderem, także patrząc na współpracę z samorządami. Samorządy są ważnym elementem, zarówno w projekcie, o którym dzisiaj mówimy, jak i w programie Czyste Powietrze" - mówił.

"I w tym dzisiejszym projekcie Life samorządy wraz z eko-doradcami, którzy będą szkoleni w ramach tego projektu i docierali do przyszłych beneficjentów, będą miały kolosalne znaczenie. Te wszystkie działania są komplementarne: projekt woj. śląskiego będzie katalizatorem działań w terenie, powodując kolejne działania, a przez to zwiększając skuteczność założonych celów" - wskazał Mirowski.

Członkini zarządu woj. śląskiego Izabela Domogała stwierdziła, że projekt Śląskie. Przywracamy Błękit jest największym projektem LIFE pod względem liczby partnerów w Europie. "Będzie on swoim zasięgiem obejmował nie tylko wszystkie gminy w woj. śląskim, ale również jego efekty będą oddziaływały na regiony sąsiednie, w tym transgraniczne" - przekonywała.

"Eko-doradcy, wysokie kompetencje, wsparcie w zakresie wdrażania uchwały smogowej woj. śląskiego, kontrole palenisk, co dla samorządów jest bardzo trudne, uporządkowanie przekazu informacji dotyczących Programu Ochrony Powietrza Woj. Śląskiego i uchwały antysmogowej" - wymieniała założenia projektu Domogała.

"To są również działania demonstracyjne, a więc będziemy zmieniać pięć budynków użyteczności na terenie woj. śląskiego w budynki zeroemisyjne. To również poprawianie bioróżnorodności na terenach pogórniczych" - wyliczała.

Jak wynika z informacji urzędu marszałkowskiego, całkowita wartość projektu Śląskie. Przywracamy Błękit to ok. 76 mln zł, w tym ok. 45,6 mln zł z Programu LIFE (60 proc.) oraz 25,9 mln zł z NFOŚiGW. (35 proc.) Łączny wkład własny wszystkich partnerów to ok. 3,8 mln zł (5 proc.), z czego wkład własny samorządu woj. śląskiego to ok. 1,9 mln zł.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ pad/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie