Wrocławski tramwaj StreetTram pomaga bezdomnymPAP - 19-02-2021 15:28


Blisko 150 potrzebujących skorzystało w ostatnim tygodniu z ogrzewalni zorganizowanej w tramwaju na Mostach Mieszczańskich. Miasto podjęło decyzję o przedłużeniu działalności StreetTramu o kolejny tydzień.

Tramwaj, w którym osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie w czasie mrozów i zjeść ciepły posiłek, jest wspólną inicjatywą MPK Wrocław, Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Fundacji Homo Sacer.

Pojazd stanął w ubiegłym tygodniu na torze odstawczym przy Mostach Mieszczańskich i miał pozostać tam do 19 lutego. Miasto zdecydowało jednak o przedłużeniu jego działalności o kolejny tydzień - poinformował PAP Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

StreetTram czynny będzie codziennie w godzinach od 20.30 do 6.00 do piątku, 26 lutego.

"Dzięki naszemu tramwajowi, osoby które w innej sytuacji musiałyby szukać schronienia na ulicy, mogą teraz osłonić się przed mrozem w ogrzewanym wagonie. Nie zamykamy się na społeczne inicjatywy, jesteśmy przecież częścią Wrocławia" - podkreślił prezes MPK Krzysztof Balawejder, cytowany w komunikacie.

Wnętrze dwuwagonowego tramwaju zostało przygotowane w taki sposób, aby wydawanie posiłków było zgodne z obostrzeniami sanitarnymi. Wydzielona została strefa wydawania posiłków, która ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno osobom w kryzysie bezdomności jak i streetworkerom oraz motorniczemu. Niedaleko miejsca, gdzie stoi tramwaj została zamontowana również przenośna toaleta.

Zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Andrzej Mańkowski zwrócił uwagę, że zima to szczególnie trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności. "Nasi pracownicy wraz ze strażnikami miejskimi codziennie patrolują miasto, udzielają wsparcia i kierują osoby potrzebujące do miejsc, w których mogą otrzymać pomoc" - powiedział.

Na terenie miasta działa 10 schronisk oraz kilkanaście innych miejsc, w których potrzebujący wrocławianie mogą zyskać pomoc. Od ponad roku po wrocławskich ulicach w zimowych miesiącach krąży również Streetbus, wspierający osoby bezdomne. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ robs/