REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wystawa "12 miast. Tytus Brzozowski" w Londynie

  • Autor: PAP
  • 01 lip 2022 10:29
Wystawa "12 miast. Tytus Brzozowski" w Londynie
Tytus Brzozowski, fot. mat. prasowe

Wystawa "12 miast" w Londynie to efekt współpracy Tytusa Brzozowskiego z Instytutem POLONIKA. - Wszystko zaczynało się od wielogodzinnych rozmów zespołem instytutu - wspomina Tytus Brzozowski.  Dużo czasu poświęcałem na szkice koncepcyjne, rysując szukałem kadru i kompozycji.

REKLAMA

  • Cykl malarski Tytusa Brzozowskiego prezentuje 12 miast świata, w których znajdują się materialne ślady obecności Polaków.
  • Na jego akwarelach widz może odnaleźć aż 157 poloników.
  • Od 2 lipca wystawa "12 miast. Tytus Brzozowski" będzie prezentowana przez londyński POSK.

"Instytut POLONIKA oraz Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) zapraszają na wystawę +12 miast+ Tytusa Brzozowskiego, wspólną podróż śladami polskiego dziedzictwa za granicą" - poinformowała w komunikacie przesłanym PAP, Lukrecja Jaszewska, rzeczniczka prasowa Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Cykl malarski prezentuje 12 miast położonych w różnych częściach świata, w których znajdują się materialne ślady obecności Polaków. Na wielobarwnych akwarelach spostrzegawczy widz może odnaleźć aż 157 poloników.

Wiedeń, Padwa, Wilno, Tbilisi, Chicago i wiele innych miast zainspirowało architekta do stworzenia niecodziennych wizji miast, z zachowaniem ich unikatowych cech.

"Powstanie każdego obrazu było długotrwałym procesem" - podkreśla Tytus Brzozowski. "Jestem architektem i miasto to podstawowe pole mojej działalności. Od zawsze fascynowały mnie procesy, które mają wpływ na to jakie jest i jak się w nim żyje. Uwielbiam patrzeć na tkankę miejską jak na przestrzeń tętniącą życiem i zabawą, bardzo lubię miejsca pełne ludzi i aktywności. W moich pracach kolorowe postaci znajdziemy nie tylko na ulicach czy placach, ale na dachach, łącznikach między budynkami czy lewitujących w chmurach" - dodaje.

Wystawa "12 miast" to efekt współpracy artysty z Instytutem POLONIKA. Pomysł na zobrazowanie polskiego dziedzictwa kulturowego w nowoczesny sposób okazał się doskonałym narzędziem do zgłębiania historii nie tylko przez samego twórcę, ale i przez odbiorców pop kultury.

"Wszystko zaczynało się od wielogodzinnych rozmów zespołem instytutu" - wspomina Tytus Brzozowski. "Dużo czasu poświęcałem na szkice koncepcyjne, rysując szukałem kadru i kompozycji. Dopiero wtedy przystępowałem do pracy nad właściwym obrazem, co trwało kolejnych kilka tygodni. W malarstwie bardzo pociąga mnie historia. Uwielbiam stare gmachy, potężne dominanty, często maluję budynki, których już nie ma albo takie, które były tylko w planach. W serii 12 miast mogłem odkrywać zupełnie nowe fakty i zdarzenia. W każdym mieście poszukiwaliśmy śladów działalności Polaków, poznawałem nowe budynki, ich historię, ludzi i całe społeczności z nimi związane" - podkreśla architekt.

Wśród 12 miast prezentowanych na wystawie będzie można zobaczyć również obraz przedstawiający Londyn. W tym wielokulturowym mieście architektowi udało się w bardzo symboliczny sposób przywołać 16 różnych poloników. Na tej liście znajdziemy m.in. Pomnik Polskich Sił Powietrznych, Ognisko Polskie, katedra pw. św. Pawła, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny.

Wernisaż z udziałem twórcy odbędzie się 2 lipca br. o godz. 18.00 w siedzibie POSK-u. Wystawa "12 miast. Tytus Brzozowski" będzie dostępna od 2 do 15 lipca 2022 r.

Ekspozycja ta do tej pory prezentowana była w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, w Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce, w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago oraz Muzeum Polskim w Rapperswilu.

Tytus Brzozowski - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował i praktykował w Finlandii, gdzie poszukiwał surowego nordyckiego wzornictwa i sztuki. Środowisko architektów udekorowało artystę medalem Bene Merentibus w uznaniu jego zasług dla rozwoju Architektury Polskiej poprzez jej propagowanie w Polsce i na świecie w oryginalnych formach malarskich. Prace artysty wykorzystywane są przez Polską Organizację Turystyczną do promocji turystyki w Polsce np. na Międzynarodowych Targach Turystycznych World Travel Market w Londynie. Obrazy akwarelisty wystawiano również podczas Sezonu Kultury Polskiej w Ningbo oraz Chengdu Europe Culture Season w Chinach. Artysta jest autorem wielkoformatowej książki obrazkowej: "Miastonauci" przedstawiającej podróż po magicznym świecie składającym się z najważniejszych elementów polskich miast.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie