×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wystawa Jana Tarasina. Do zobaczenia pastele, akwarele i rysunki malarza

  • Autor: PAP
  • 21 wrz 2018 15:54
  • Aktualizacja: 21 wrz 2018 15:55
fot. shutterstock, rawpixel.com

41 prac - pastele, akwarele, rysunki - wybitnego polskiego malarza, grafika i rysownika Jana Tarasina będzie można obejrzeć na wystawie w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie. Wernisaż odbędzie się w sobotę.

REKLAMA

Na wystawie pokazane będą nieznane prace artysty wykonane na papierach, kalkach, foliach z lat 70. i 80., które zostały odnalezione. "Zostały one przekazane naszej galerii przez syna Jana Tarasina w dużej kartonowej tece, do której sam malarz chyba od wielu lat nie zaglądał i w pewien sposób zostały przezeń zapomniane" - powiedziała PAP historyk sztuki Nina Rozwadowska, która wraz z artystą malarzem Andrzejem Stroką prowadzi Galerię Grafiki i Plakatu na Hożej w Warszawie. "Obok nich pokazujemy dwa obrazy olejne Tarasina z połowy lat 70." - dodała.

We wszystkich wystawianych pracach pojawiają się tematy znane z późniejszych lat. Drabiny, litery, litery układające się w stosy, dalekie pejzaże, przedmioty tworzące szerokie i dalekie pejzaże, płomienie; ten ostatni motyw rzadko jest obecny w późniejszej twórczość artysty.

"Całość jest niezwykle ciekawa, dokumentująca wcześniej podejmowane tematy, które później były rozwijane i wzbogacane w całej twórczości Jana Tarasina. Wszystkie prace, które prezentujemy na wystawie, dowodzą konsekwentnego budowania świata, do którego inspiracje Jan Tarasin odnajdował zarówno w otaczających go codziennych przedmiotach, widokach, jak i w twórczości innych fascynujących go artystów" - mówiła Rozwadowska.

Jan Tarasin (1926-2009) malarz, grafik, rysownik, fotograf, autor filozoficznych esejów o sztuce. Urodził się 11 września 1926 roku w Kaliszu. Zmarł 8 sierpnia 2009 w Warszawie.

Artystę zalicza się do klasyków współczesnego malarstwa polskiego. Jest uważany za przedstawiciela nurtu zmierzającego do abstrakcji, ale w swojej twórczości nigdy ostatecznie nie zerwał więzi ze sztuką przedstawiającą.

"Nie chcę (...) żeby to, co robię, miało bezpośrednie odniesienia do jakiegoś gotowego tworu natury. Zajmuję się +przedmiotami+ na wielu piętrach ich odprzedmiotowienia" - mówił Tarasin o swojej twórczości.

"Jego sztukę trudno zaszufladkować czy przypisać określonej tendencji artystycznej, ponieważ nigdy nie pociągały go modne trendy - zawsze tworzył własne, niepowtarzalne +pismo+ - zaznacza na portalu culture.pl Ewa Gorządek, kurator sztuki współczesnej z CSW Zamek Ujazdowski.

Galeria Grafiki i Plakatu prezentuje i promuje artystów polskich tworzących w technikach papierowych. Grafika warsztatowa i plakat są trzonem wszystkich wystaw. Galeria organizuje wystawy indywidualne oraz zbiorowe i tematyczne. W ciągu 25 lat działalności odbyło się ponad 110 wystaw indywidualnych, około 40 tematycznych i kilkadziesiąt zbiorowych. Prezentowano twórczość m.in. Franciszka Starowiejskiego, Tadeusza Dominika, Jana Cybisa, Jana Tarasina, Waldemara Świerzego, Jana Młodożeńca, Adama Myjaka, Teresy Pągowskiej, Jerzego Stajudy, Henryka Tomaszewskiego, Stanisława Fijałkowskiego, Alfreda i Jana Leniców, Jacka Sienickiego.

Wystawa prac Jana Tarasina pt. "Odnalezione światy", która towarzyszy Festiwalowi WarsawByArt, będzie czynna w Galerii Grafiki i Plakatu przy ul. Hożej 40 w Warszawie do 3 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!