REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wystawa Pełno ich nigdzie na rynku w łódzkiej Manufakturze

  • Autor: PAP
  • 22 wrz 2021 09:54
Wystawa Pełno ich nigdzie na rynku w łódzkiej Manufakturze
Fot. Shutterstock

Wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej" zostanie otwarta w środę w Łodzi, na rynku w Manufakturze. Ekspozycji towarzyszyć będzie cykl wydarzeń - spacery po Łodzi żydowskiej, warsztaty, spotkania, wykłady i spektakl.

REKLAMA

Wystawa "Pełno ich nigdzie" powstała w 2017 roku w ramach współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskiego Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo.

"Za pomocą murali wystawa w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, relacji polsko-żydowskich, a także sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia" - przekazała PAP rzeczniczka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Justyna Tomaszewska.

W kilkunastu sekcjach tematycznych ekspozycji przekazana została wiedza m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim na Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Poruszane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w marcu 1968 roku.

Otwarcie wystawy odbędzie się w środę o godz. 16.30 na małym Rynku Jazzowym w Manufakturze. Wernisaż połączony będzie ze zwiedzaniem terenu dawnej fabryki Poznańskich, czyli dzisiejszej Manufaktury i jej najbliższej okolicy; poprowadzi je Patrycja Czudak.

Ekspozycję można oglądać do 17 października. Zaplanowano także wiele wydarzeń towarzyszących. Już w czwartek o godz. 17 z rynku Manufaktury wyruszy spacer śladami Łodzi żydowskiej po Starym Mieście i Bałutach z muralami w tle z udziałem Joanny Podolskiej i Michała Adamiaka z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Z kolei na 30 września zaplanowano "Elementarz międzykulturowy" - warsztaty skierowane do młodzieży. Przy ich tworzeniu wykorzystano "Elementarz HaKoach", czyli komplet kart, które opierają się na alfabecie hebrajskim i kryją w sobie historie, legendy i ciekawostki z barwnych dziejów narodu żydowskiego, dzięki czemu wprowadzają w świat judaistycznej symboliki i mistyki. Towarzyszą im pytania i zadania do wykonania. Warsztaty mają też cel antydyskryminacyjny.

W Centrum Dialogu 4 października odbędzie się spotkanie z architektką krajobrazu dr Ewą M. Zaraź-Januszkiewicz na temat nowego zagospodarowania pola gettowego na cmentarzu żydowskim w Łodzi. Dzień później Ewa Kamińska-Bużałek z Łódzkiego Szlaku Kobiet zaprosi na spacer po Łodzi śladami żydowskich pisarek.

Dalsze plany Centrum Dialogu to wykład dra Adama Sitarka oraz dr Ewy Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ "Deportacje z Rzeszy i Protektoratu Czech i Moraw do getta łódzkiego. Październik-listopad 1941 roku" i połączone ze zwiedzaniem spotkanie w Muzeum Miasta Łodzi poświęcone łódzkim żydowskim artystkom międzywojnia. Opowie o nich dr Irmina Gadowska z Instytutu Historii Sztuki UŁ.

W niedzielę 17 października w Centrum Dialogu wystawiony zostanie spektakl "Żebyś przeżyła Wojnę" dla dorosłych i młodzieży od lat 13. Jego bohaterki to współczesne kobiety - Ania i Karolina, szukają odpowiedzi na pytanie, jak żyło się w Litzmannstadt getto i znajdują je w dziennikach Rywki Lipszyc i Irene Hauser, pamiętniku Toli "bez nazwiska" oraz we wspomnieniach Haliny Elczewskiej, Zofii Lubińskiej-Rosset, Miry Krum-Ledowski, Leona Weintrauba.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie