REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wystawa poświęcona trylogii "Trzy Kolory" w Fabryce Norblina

  • Autor: PAP
  • 05 sty 2022 16:52
Wystawa poświęcona trylogii "Trzy Kolory" w Fabryce Norblina
KinoGram w Fabryce Norblina, wiz. mat. prasowe

Od czwartku w KinoGramie w Fabryce Norblina oglądać będzie można wystawę zdjęć ukazujących realizację "Trzech kolorów" Kieślowskiego.

REKLAMA

  • Fotografie autorstwa Piotra Jaxy ukazujące Krzysztofa Kieślowskiego i jego ekipę w trakcie pracy nad trylogią "Trzy kolory" będzie można oglądać od czwartku w stołecznym KinoGramie w Fabryce Norblina.
  • Wystawę "Remembering Krzysztof" można oglądać w KinoGramie od czwartku 6 stycznia do wtorku 1 marca.

Jak poinformowało biuro prasowe KinoGramu, "zdjęcia pokazujące polskiego reżysera światowej sławy przy pracy nad +Trzema kolorami+ powstały na planie filmowym - Piotr Jaxa fotografował Kieślowskiego i jego ekipę codziennie, przez dziewięć miesięcy". "Miałem unikalną okazję obserwowania z bliska Krzysztofa, jego współpracowników i aktorów w trakcie fascynującego procesu powstania fantastycznego filmowego tryptyku - powiedział fotograf, operator filmowy i autor wystawy, cytowany w komunikacie.

Jaxa dodał, że "jest tak wiele historii do opowiedzenia o Krzysztofie Kieślowskim - o reżyserze, człowieku, przyjacielu". "Jego styl, jego filozofia filmowania, sztuki, życia w ogóle wraz z jego stylem bycia, poczuciem humoru, ciepłem… Powstało o nim wiele książek i artykułów. Jako osoba komunikująca się obrazem, chciałem opowiedzieć o Krzysztofie fotografią" - zaznaczył.

Krótko po zakończeniu zdjęć do "Trzech kolorów" - czytamy - "powstała wystawa fotografii zatytułowana +Kolory Kieślowskiego+, która została pokazana we Francji, Szwajcarii i w Polsce". "Stała się ona bazą do stworzenia dużej wystawy fotografii +Remembering Krzysztof+, która od 1994 roku wciąż podróżuje po świecie" - wyjaśniono.

W komunikacie przypomniano też, że Jaxa "jest operatorem filmowym i fotografem, absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi". "Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie - jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m.in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. Jest również autorem wielu albumów fotograficznych, w tym ostatnio wydanego +Cinematographers+, swoistego hołdu oddanego największym operatorom filmowym na świecie" - napisano.

Krzysztof Kieślowski (ur. 27 czerwca 1941 r., zm. 13 marca 1996 r.) był reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, jednym z współtwórców kina moralnego niepokoju. Swoje późniejsze ważne filmy, takie jak "Krótki film o zabijaniu", "Krótki film o miłości", "Podwójne życie Weroniki" i trylogia "Trzy kolory", zrealizował we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Kieślowski był laureatem prestiżowych nagród, m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski" oraz Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Trzy kolory: Biały".

Wystawę "Remembering Krzysztof" można oglądać w KinoGramie od czwartku 6 stycznia do wtorku 1 marca. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie