
Blisko 170 prac 83 polskich twórców, reprezentujących m.in. malarstwo, rysunek, rzeźbę i plakat, będzie można zobaczyć na wystawie "4 x 10. Sztuka wokół nas" przygotowywanej przez Płocką Galerię Sztuki z okazji jej 40-lecia. Wernisaż zaplanowano na 24 września.
Anonsując jubileuszową ekspozycję "4 x 10. Sztuka wokół nas", PGS podkreśliła, iż będzie to "prezentacja dzieł powstałych w dwóch ostatnich dekadach XX wieku i dwóch pierwszych dziesięcioleciach wieku obecnego, to jest w czasie zmian i przekształceń politycznych, społecznych i kulturowych".
- Ekspozycję tworzy blisko 170 prac 83 polskich twórców, reprezentujących niemal wszystkie dziedziny sztuki: malarstwo, rysunek, rzeźbę, plakat i inne. Wiele prac prezentowanych na wystawie to swoiste komentarze na temat wolności oraz rozważania o istotnych wartościach ludzkiego życia, o materii i złożoności świata natury - zapowiada wystawę PGS.
A wśród twórców, których dzieła będą prezentowane na ekspozycji wymienia m.in.: Franciszka Starowieyskiego, Jana Młodożeńca, Edwarda Dwurnika, Magdalenę Karłowicz, Jana Lenicę, Annę Mizeracką, Elizę Nadulską oraz Wilhelma Sasnala, Rafała Strenta, Grzegorza Witka, Piotra Zaporowicza, Jakuba Ziółkowskiego i Waldemara Świerzego.
Kuratorem wystawy "4 x 10. Sztuka wokół nas", którą będzie można oglądać w PGS do 14 listopada jest Jerzy Brukwicki - krytyk sztuki, dziennikarz, wieloletni szef Galerii Krytyków "Pokaz" w Warszawie. "Wybór prac odzwierciedla szczególne postrzeganie przez artystów codzienności, zagadnień duchowych i humanitarnych, stanowi przegląd najistotniejszych w polskiej sztuce tego okresu postaw i tendencji artystycznych, dokumentację sposobów obrazowania" - podkreśla Brukwicki, cytowany w anonsie wydarzenia.
PGS zwraca m.in. uwagę, iż na ekspozycji, obejmującej cztery dekady polskiej sztuki, pokazane zostaną prace prezentujące wizje człowieka i jego relacje ze światem, naturą i przestrzenią, które zawarte zostały w rozmaitych nurtach - od realizmu po abstrakcję, w kręgu metafory, symbolu, figuracji, ekspresji, surrealizmu, groteski czy malarstwa materii. "Różnorodność dzieł ma pobudzić widza do refleksji o wyjątkowej i ważnej roli sztuki w życiu człowieka, bowiem wprowadza go ona w świat nieoczekiwanych przeżyć, wrażeń i emocji, a także komentuje rzeczywistość" - zaznaczono w zapowiedzi wydarzenia.
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski