×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wystawa prezentująca 4 dekady sztuki polskiej na jubileusz 40-lecia Płockiej Galerii Sztuki

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 10 wrz 2021 15:17
  • Zaktualizowano: 10 wrz 2021 16:01
Wystawa prezentująca 4 dekady sztuki polskiej na jubileusz 40-lecia Płockiej Galerii Sztuki
Kuratorem wystawy "4 x 10. Sztuka wokół nas", którą będzie można oglądać w PGS do 14 listopada jest Jerzy Brukwicki - krytyk sztuki, dziennikarz, wieloletni szef Galerii Krytyków "Pokaz" w Warszawie. Fot. Shutterstock

Blisko 170 prac 83 polskich twórców, reprezentujących m.in. malarstwo, rysunek, rzeźbę i plakat, będzie można zobaczyć na wystawie "4 x 10. Sztuka wokół nas" przygotowywanej przez Płocką Galerię Sztuki  z okazji jej 40-lecia. Wernisaż zaplanowano na 24 września.

REKLAMA

Anonsując  jubileuszową ekspozycję "4 x 10. Sztuka wokół nas", PGS podkreśliła, iż będzie to "prezentacja dzieł powstałych w dwóch ostatnich dekadach XX wieku i dwóch pierwszych dziesięcioleciach wieku obecnego, to jest w czasie zmian i przekształceń politycznych, społecznych i kulturowych".

- Ekspozycję tworzy blisko 170 prac 83 polskich twórców, reprezentujących niemal wszystkie dziedziny sztuki: malarstwo, rysunek, rzeźbę, plakat i inne. Wiele prac prezentowanych na wystawie to swoiste komentarze na temat wolności oraz rozważania o istotnych wartościach ludzkiego życia, o materii i złożoności świata natury - zapowiada wystawę PGS.

A wśród twórców, których dzieła będą prezentowane na ekspozycji wymienia m.in.: Franciszka Starowieyskiego, Jana Młodożeńca, Edwarda Dwurnika, Magdalenę Karłowicz, Jana Lenicę, Annę Mizeracką, Elizę Nadulską oraz Wilhelma Sasnala, Rafała Strenta, Grzegorza Witka, Piotra Zaporowicza, Jakuba Ziółkowskiego i Waldemara Świerzego.

Kuratorem wystawy "4 x 10. Sztuka wokół nas", którą będzie można oglądać w PGS do 14 listopada jest Jerzy Brukwicki - krytyk sztuki, dziennikarz, wieloletni szef Galerii Krytyków "Pokaz" w Warszawie. "Wybór prac odzwierciedla szczególne postrzeganie przez artystów codzienności, zagadnień duchowych i humanitarnych, stanowi przegląd najistotniejszych w polskiej sztuce tego okresu postaw i tendencji artystycznych, dokumentację sposobów obrazowania" - podkreśla Brukwicki, cytowany w anonsie wydarzenia.

PGS zwraca m.in. uwagę, iż na ekspozycji, obejmującej cztery dekady polskiej sztuki, pokazane zostaną prace prezentujące wizje człowieka i jego relacje ze światem, naturą i przestrzenią, które zawarte zostały w rozmaitych nurtach - od realizmu po abstrakcję, w kręgu metafory, symbolu, figuracji, ekspresji, surrealizmu, groteski czy malarstwa materii. "Różnorodność dzieł ma pobudzić widza do refleksji o wyjątkowej i ważnej roli sztuki w życiu człowieka, bowiem wprowadza go ona w świat nieoczekiwanych przeżyć, wrażeń i emocji, a także komentuje rzeczywistość" - zaznaczono w zapowiedzi wydarzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie