×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wystawa Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 09 wrz 2022 10:18
Wystawa Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie
W Muzeum Narodowym w Krakowie od piątku 9 września będzie można oglądać wystawę dzieł Tamary Łempickiej "Łempicka". fot. Shutterstock

„Tamara Łempicka wróciła do domu”, mówią bliski artystki i twórcy ekspozycji dzieł polskiej malarki, którą od 9 września będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

REKLAMA

  • W Muzeum Narodowym w Krakowie od piątku 9 września będzie można oglądać wystawę dzieł Tamary Łempickiej "Łempicka".
  • Na wystawie znalazły się portrety, które stały się symbolem epoki art deco, a także akty, martwe natury.
  • Ekspozycja w MNK składa się z dwóch części. 35 malowideł pochodzi z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i USA. Większość najważniejszych dzieł wypożyczonych zostało z muzeów francuskich.
  • Wystawę będzie można oglądać do 12 marca 2023 r.

Twórcy ekspozycji oraz bliscy artystki mówią, że „Tamara Łempicka wróciła do domu”.

"To dla nas ogromny zaszczyt, że wystawa może odbywać się tutaj, w Polsce, w Krakowie. Tamara jest z powrotem w domu" - powiedziała wnuczka artystki Victoria de Lempicka podczas czwartkowej konferencji prasowej. Jak dodała, w jej babci jest wiele do odkrycia. "Miała bogatą osobowość. Była prawdziwą osobą, która ma wiele warstw, a im więcej się ich otwiera, tym więcej pozostaje do odkrycia" - mówiła.

Prawnuczka Marisa de Lempicka zapowiedziała, że na wystawie w MNK są nie tylko znane prace artystki, ale i mniej znane - z rodzinnej kolekcji. Część z tych dzieł nie była wcześniej pokazywana i pochodzi z ostatniego etapu twórczości. Łempicka malowała do ostatnich dni życia. Na wystawie są prace, które - jak zauważyła prawnuczka - pokazują inną, bardziej rodzinną stronę artystki.

"To wystawa artystki światowej sławy, którą zawsze chcieliśmy pokazać" - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski. Jak podkreślił, Łempicką doceniamy przede wszystkim jako "wybitną artystkę - kolorystkę, odwołującą się do klasycznego kanonu piękna, który to kanon potrafiła interpretować na nowo, w duchu epoki nowoczesnej". "Tamara Łempicka wraca do domu" - ocenił dyrektor.

Ekspozycja w MNK składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje najbardziej znane portrety, będące symbole epoki art deco, akty, martwą naturę. 35 malowideł pochodzi z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i USA. Większość najważniejszych dzieł wypożyczonych zostało z muzeów francuskich. "Wybór pozwala prześledzić wszystkie tematy jej twórczość od lat 20. do 60. XX w." - opisywał kurator Światosław Lenartowicz. Najważniejszym tematem obrazów Łempickiej był człowiek. Jest też m.in. gablota z farbami i pędzlami artystki.

W drugiej części sali jest kilkanaście fotografii oraz niepokazywane wcześniej filmy z archiwum domowego. "Fotograficzne portrety malarka zamawiała u wybitnych fotografów" - powiedział kurator.

Wystawę "Łempicka" w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można oglądać od piątku do 12 marca 2023 r.

Tamara Łempicka urodziła się prawdopodobnie w Moskwie w 1896 r., ale biografie podają, że w Warszawie w 1898 r. lub 1900 r. Jej matka była Polką, ojciec rosyjskim Żydem. Wychowywała ją matka i dziadkowie w Warszawie. Rodzina należała do elity towarzyskiej i kulturalnej. W wieku kilkunastu lat wyjechała do rodziny w Petersburgu, gdzie poznała przyszłego męża, prawnika Tadeusza Łempickiego. W 1918 r. zamieszkali w Paryżu. We Francji artystka studiowała i tu ukształtowała swój charakterystyczny styl. W 1927 r. para rozwiodła się z powodu romansów malarki. W 1938 r. wraz z drugim mężem baronem Raoulem Kuffnerem wyemigrowała do USA. Tu stała się portrecistką gwiazd Hollywood. Ostatnie lata życia spędziła w Meksyku, gdzie w 1980 r. zmarła.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie