×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wystawa ukraińskich artystów. "Mapy" zobaczymy w Kordegardzie

  • Autor: PAP
  • 04 kwi 2022 12:53
fot. shutterstock

W stołecznej Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) 5 kwietnia otwarta zostanie ekspozycja prac trzech ukraińskich artystów pt. "Mapy". Na wystawie, czynnej do 24 kwietnia, obejrzeć będzie można dzieła Ołeha Kapustiaka, Nikity Coja i Wasyla Sawczenki.

REKLAMA

"To prezentacja międzypokoleniowa, która łączy różne osobowości artystyczne i różne techniki" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez rzecznika prasowego NCK Joannę Bancerowską.

"Odczuwam wielką satysfakcję, że w tych trudnych wojennych okolicznościach udało nam się skontaktować z artystami ukraińskimi i namówić ich do zaprezentowania prac w Kordegardzie. Mimo że NCK od lat współpracuje z twórcami zza wschodniej granicy, których zapraszamy na nasze wydarzenia i stypendia twórcze Gaude Polonia, tym razem to było dla nas bardzo duże wyzwanie, ponieważ dwóch z nich przebywa w ogarniętej wojną Ukrainie" - powiedział dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski, cytowany w komunikacie.

Wyjaśnił, że organizatorzy "narzucili sobie zawrotne tempo realizacji wystawy". "Zależało nam bowiem, żeby jak najszybciej pokazać te dzieła w galerii NCK z powodów symbolicznych i pragmatycznych. To z jednej strony wyraz wsparcia i solidarności, z drugiej misja przybliżenia polskim widzom kultury naszych sąsiadów, ale też stworzenia możliwości obcowania z dziełami rodzimych twórców dla tysięcy uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Warszawie" - podkreślił prof. Rafał Wiśniewski.

W Kordegardzie, obok malarstwa i kolażu Nikity Coja, uhonorowanego w 2017 r. tytułem Najlepszego Artysty Ukrainy w konkursie "Art Battle", prezentowana będzie rysunkowa twórczość Wasyla Sawczenki, stypendysty programu ministra kultury Gaude Polonia, oraz prace rzeźbiarskie utytułowanego artysty i pedagoga ze Lwowa Ołeha Kapustiaka.

"Artystów łączy subtelność, liryzm i melancholia. Odwołują się do zbiorowej podświadomości i archetypów" - podkreślono w zapowiedzi wystawy.

Jak wyjaśniono, "tytułowe +Mapy+ najbardziej czytelne są w twórczości Ołeha Kapustiaka, którego geometryczne rzeźby stanowią wyobrażenie planów miejskich, a niekiedy pojedynczych budynków. Nie są to jednak mapy w tradycyjnym rozumieniu, odwzorowane przestrzennie w trzech wymiarach, ale raczej blokowe struktury przypominające modernistyczne destrukty, ruiny cywilizacji, wywołujące uczucie niepokoju".

Kuratorka wystawy Katarzyna Haber zwróciła uwagę, że artysta odwołuje się do dwóch kategorii estetycznych - wzniosłości i malowniczości. "Pierwsza ma swoje źródło w obawie przed nieznanym, odwiecznym, podlegającym działaniu czasu, druga przywołuje nastrój nostalgiczny i dekadencki. +Mapy+ Kapustiaka intrygują widza i inspirują do poszukiwania treści i znaczeń ukrytych za masywnymi ścianami" - wyjaśniła Haber.

"Nikita Coj kreuje symboliczną mapę znaków i symboli, w której odnajdujemy zarówno odniesienia do archetypu, jak i ikon popkultury. Mitologizuje przedmioty codziennego użytku, poszukuje znaczeń podskórnych, magicznych, niekiedy wynikających z niuansów językowych" - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Z kolei Wasyl Sawczenko "tworzy ze ścięgien, tkanek i mięśni abstrakcyjne mapy ludzkiego ciała". "W jego pracach człowieka symbolizują (a może zastępują?) tkanki ciała" - napisano.

Według Haber w prezentowanych dziełach artystów z Ukrainy "wyczuwalny jest niepokojący posthumanizm". "Ludzkość traci wyobrażenie o człowieku, dewaluuje je, rozpuszcza w świecie pełnym niepokoju, fikcji, globalnego nadmiaru informacji, konfliktów i kataklizmów" - ocenił Sawczenko.

Ołeh Kapustiak (ur. 1962 r.) jest rzeźbiarzem i konserwatorem pracującym w metalu, kamieniu i drewnie. Uczestniczył w ponad 60 wystawach. Jego prace znajdują się w kolekcjach instytucjonalnych i prywatnych w Austrii, Francji i Niemczech.

Wasyl Sawczenko (ur. 1994 r.) to twórca interdyscyplinarny, zawodowo pracuje w wielu dziedzinach sztuk wizualnych i zajmuje się projektowaniem. Brał udział w 80 międzynarodowych wystawach i projektach artystycznych w różnych krajach (Ukraina, Polska, Litwa, Portugalia, Włochy, Niemcy, Francja, Bułgaria, Hiszpania, Stany Zaznaczone, Chiny, Tajlandia i Egipt).

Jest asystentem w pracowni Technik Cyfrowych na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Był stypendystą Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia 2019. Zdobył główną nagrodę w kategorii Best Layout and Typesetting w konkursie Ukrainian Young Book Design Awards 2019 za książkę "Moje Curriculum Vitae".

Nikita Coj (ur. 1991 r.) jest absolwentem Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Pracowni Malarstwa Ściennego i Kultury Sakralnej. W latach 2018-19 studiował też w kijowskiej Akademii Sztuki Mediów. W 2017 r. uzyskał tytuł Najlepszego Artysty Ukrainy w konkursie "Art Battle" galerii White World w Kijowie. Od 2016 r. jest członkiem Narodowego Związku Młodych Artystów Ukrainy.

Ekspozycja czynna będzie do 24 kwietnia.

Organizatorami wystawy są NCK oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie