×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

XX-wieczna architektura Mławy w centrum uwagi

  • Autor: PAP
  • 02 maj 2022 16:14
XX-wieczna architektura Mławy w centrum uwagi
XX-wiecznej architekturze Mławy i obiektom handlowym powstałym w Polsce po II wojnie światowej poświęcony będzie organizowany w tym mieście 14 maja Dzień „Handlowca”. fot. Shutterstock

14 maja w Mławie odbędzie się dzień „Handlowca”, nawiązujący do obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Zaplanowano m.in. spacer po śródmieściu Mławy, którego uczestnicy poznają wybrane przykłady XX-wiecznej architektury tego miasta i "historie z życia obiektów".

REKLAMA

  • XX-wiecznej architekturze Mławy i obiektom handlowym powstałym w Polsce po II wojnie światowej poświęcony będzie organizowany w tym mieście 14 maja Dzień „Handlowca”.
  • Tytuł wydarzenia nawiązuje do mławskiego domu towarowego, wybudowanego na przełomie lat 50. i 60. minionego stulecia.

W ramach Dnia "Handlowca", który będzie nawiązywał do obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, zaplanowano m.in. spacer po śródmieściu Mławy, którego uczestnicy poznają wybrane przykłady XX-wiecznej architektury tego miasta i "historie z życia obiektów" - zapowiedział w poniedziałek tamtejszy samorząd.

"Spacer uatrakcyjnią przygotowana na tę okazję mapa miniprzewodnik po Mławie oraz możliwość wykonania na koszulce grafiki z wizerunkiem tzw. +Handlowca+. Punkt z produkcją nadruków będzie poprowadzić Henryk Kwiatek z warszawskiej Kwiaciarni Grafiki. W związku z tym, warto zabrać ze sobą dodatkowy T-shirt, najlepiej w jasnym kolorze" - oznajmił w anonsie wydarzenia Urząd Miasta.

Jak wyjaśniono w informacji, Dzień "Handlowca" nawiązuje do nazwy mławskiego domu towarowego przy ul. Chrobrego 7, który jest "najmłodszym lokalnym zabytkiem i jednym z najmłodszych zabytków Mazowsza oraz jednym z dwóch tego typu obiektów w kraju, które mogą pochwalić się indywidualną ochroną konserwatorską".

Państwowy Dom Towarowy "Handlowiec" w Mławie, trzykondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 1500 metrów kw., został zaprojektowany w stylu modernistycznym przez architekta Stanisława Kolendę (1909-2001) i wybudowany w latach 1958-1962.

Historia tego budynku, jak zapowiada mławski Urząd Miasta, będzie punktem wyjścia do dyskusji na temat powojennych obiektów handlowych, która odbędzie się w ramach konferencji "Mława - miasto handlarzy". W jej trakcie przedstawione zostaną domy towarowe w Olsztynie i Lublinie oraz działania zmierzające do ochrony tych obiektów.

Początek spaceru i konferencję podczas Dnia "Handlowca" zaplanowano w Miejskim Domu Kultury w Mławie. Tam też odbędzie się wernisaż wystawy plakatów z motywami architektonicznymi. Natomiast w Kinie "Kosmos", na zakończenie wydarzenia, zagra jazzowy sekstet "Wonky Town".

Organizatorem Dnia "Handlowca" jest Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie