×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO odwołał sesję w rosyjskim Kazaniu

  • Autor: PAP
  • 22 kwi 2022 11:10
  • Aktualizacja: 22 kwi 2022 11:13
fot. shutterstock

Zaplanowana od 19 do 30 czerwca w Kazaniu (Federacja Rosja) 45. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO została odroczona z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę. O odwołanie sesji zaapelował już 4 marca w liście do dyrektor generalnej UNESCO polski wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński.

REKLAMA

W komunikacie MKiDN przypomniano, że prof. Gliński napisał w liście do Audrey Azoulay: "apeluję o wykluczenie lub przynajmniej zawieszenie Rosji w pracach Międzyrządowego Komitetu Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO oraz zmianę kraju sesji Komitetu". "Nie może być miejsca dla rosyjskiego agresora w żadnym międzynarodowym gremium cywilizowanego świata" - podkreślił.

Jak wyjaśniono, sprzeciw wobec planów organizacji i przewodnictwa 45. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO przez Federację Rosyjską wrazili także ministrowie kultury ośmiu europejskich państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Słowenii i Rumunii. "We wspólnym stanowisku przyjętym z inicjatywy polskiego ministra kultury i dziedzictwa narodowego proponowali, aby sesja odbyła się w Paryżu lub innym kraju będącym członkiem Komitetu" - czytamy w informacji.

Przypomniano, że o wykluczenie Rosji z prac w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO i odwołanie sesji w Kazaniu apelowały także Polski Komitet ds. UNESCO, Polski Komitet Narodowy ICOMOS oraz organizacje i instytucje konserwatorskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie