REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe Plany Lindleya w miejskim serwisie mapowym Warszawy

  • Autor: PAP
  • 28 paź 2021 12:51
Zabytkowe Plany Lindleya w miejskim serwisie mapowym Warszawy
Zabytkowe Plany Lindleya w miejskim serwisie mapowym Warszawy. fot. Shutterstock

Warszawski miejski serwis mapowy wzbogacił się o opracowanie będące częścią kolekcji Planów Lindleya, jednego z największych dzieł światowej kartografii i geodezji. Plany te są cennym źródłem informacji o zabudowie i zagospodarowaniu terenu oraz infrastruktury dawnej Warszawy.

REKLAMA

  • Miejski serwis mapowy wzbogacił się o unikalne opracowanie - plan miasta z przełomu XIX i XX wieku w skali 1:2500, będący częścią kolekcji tzw. Planów Lindleya.
  • Opracowanie stanowi uzupełnienie już wcześniej udostępnionego w serwisie planu w skali 1:250, z tego samego zbioru - przekazał stołeczny ratusz.
  • Plany są źródłem informacji o zabudowie i zagospodarowaniu terenu oraz infrastruktury dawnej Warszawy.
  • Zabytkowe plany można obejrzeć w miejskim serwisie mapowym.

Kolekcja tzw. Planów Lindleya jest jednym z najcenniejszych zbiorów Archiwum. Liczy ona ponad 7 tysięcy arkuszy i jest jednym z największych dzieł światowej kartografii i geodezji. Plany te są niezwykle cennym źródłem informacji o zabudowie i zagospodarowaniu terenu oraz infrastruktury dawnej Warszawy. 

Jak zaznaczył ratusz opublikowany w serwisie mapowym rękopiśmienny barwny plan w skali 1:2500 opracowano w postaci kilkudziesięciu arkuszy w latach 1896-1906.

Aby móc je zaprezentować w serwisie poszczególne arkusze po zeskanowaniu zostały skalibrowane, czyli osadzone w układzie współrzędnych geograficznych oraz załadowane do bazy danych. W serwisie mapowym Plan Lindleya w skali 1:2500 pogrupowano w czterech odrębnych warstwach w zależności od treści i dat sporządzenia: 1896-1906, 1897, 1897-1901 oraz 1900-1901.Ten sposób opracowania starych planów umożliwia nakładanie ich na współczesne warstwy mapowe, stanowiąc materiał bazowy do prowadzenia wszelkiego rodzaju badań dotyczących rozwoju przestrzennego Warszawy.

Plan Lindleya w skali 1:2500 wzbogaci zasób historycznych materiałów kartograficznych dostępny na https://mapa.um.warszawa.pl/- w tym danych o zabytkach opublikowanych w serwisach "Historyczna" (żeby go otworzyć trzeba wybrać zakładkę "Zdjęcia" po prawej stronie i odpowiednie daty z listy).

Publikacja szczegółowych planów była możliwa dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Warszawie.

Historia Planów Lindleya

Plany Lindleya, opracowane zostały w latach 1883-1915 na potrzeby budowy warszawskich wodociągów, realizowanej pod kierunkiem Wiliama Heerleina Lindleya na mocy umowy zawartej przez swego ojca Wiliama Lindleya z miastem Warszawa za prezydentury Sokratesa Starynkiewicza. Na planach, zależnie o skali oraz ich rodzaju, zawarto informacje o sytuacji terenowej, oznaczono zabudowę drewnianą i murowaną, budynki użyteczności publicznej, tereny zielone, przebieg sieci wodociągów i kanalizacji, numery policyjne i hipoteczne, a miejscami również nazwiska właścicieli nieruchomości. Znaleźć można na nich ślady późniejszych aktualizacji i prac planistycznych.

W ramach opracowania planów pomierzono 187,4 km ulic, w skali 1:200 skanowano 312 kwartałów ulic o powierzchni 1684 ha oraz wielkie powierzchnie poza granicami miasta w skalach 1:500 oraz 1:1000. W zasobie APW znajduje się 7414 arkuszy planów. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie