REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zaha Hadid czy Norman Foster - walka o ważny projekt w Londynie

  • Autor: Propertydesign.pl / Arch2o.com
  • 22 gru 2015 13:08
fot. pixabay.com

Zaha Hadid Architects, Norman Foster, Make Architects - biuro Kena Shuttlewortha oraz pracownia Stiff + Trevillion to te cztery wiodące pracownie znalazły się na shortlist w konkursie na rewitalizację kiedyś wspaniałego i luksusowego Whiteleys w Bayswater, w zachodnim Londynie.

REKLAMA

To John Belcher i John James Joass zaprojektował budynek Whiteleys, który burmistrz Londynu otworzył w 1911 roku. W tamtych czasach było to wyjątkowo luksusowy i wyrafinowany w formie dom towarowy, w którym mieścił się teatr i pole golfowe na... dachu budynku.

W latach 50. górne piętra zostały przekształcone na biura. Kilkukrotnie Whiteleys był sprzedawany. W 1989 r. został ponownie otwarty jako centrum handlowe. Stałymi bywalcami centrum są mieszkańcy pobliskiej dzielnicy Notting Hill.  We wrześniu 2013 r. został kupiony za 115 mln funtów przez Meyer Bergman.

Whiteleys ma być przebudowany w ramach planu rewitalizacji dzielnicy Queensway. Według projektu czyjej pracowni architektonicznej dokona się spektakularna metamorfoza centrum dowiemy się już niedługo. Wiemy, że o wygraną walczą czołowi architekci m.in. Zaha Hadid i Norman Foster. Rzecznik Whiteleys poinformował, że cały czas trwa dyskusja i jeszcze chwilę musimy poczekać na ogłoszenie ostatecznych wyników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie