REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zielony Gocław coraz bliżej

  • Autor: Redakcja Propertydesign.pl/UM Warszawa
  • 07 wrz 2021 15:50
Zielony Gocław coraz bliżej
W ramach przetargu na ulice Umińskiego, Abrahama, Meissnera i Jugosłowiańską trafi łącznie 208 drzew. Fot. Shutterstock

Cztery ulice tworzące w Warszawie tzw. obwodnicę Gocławia jeszcze w tym roku zostaną obsadzone m.in. 208 drzewami. Będzie to kolejna część miasta, która zostanie wzbogacona o nowe rośliny i upiększona dla mieszkańców.

REKLAMA

Trzy firmy, których oferty zawierają się w przedziale od 2,1 do 2,9 mln zł, zgłosiły się w przetargu na zazielenienie tzw. obwodnicy Gocławia. Oferty złożyły AG-Complex z Warszawy (2 mln 972 tys. zł brutto), Palmett z Warszawy (2 mln 843 tys. zł brutto) i Sorted z Piaseczna (2 mln 106 tys. zł brutto). Już rozpoczęto ich analizę. Od daty podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał 40 dni na wywiązanie się z powierzonego zadania.

20 ogrodów, 208 drzew i tysiące krzewów

Chodzi o zagospodarowanie przestrzeni czterech ulic stanowiących „obwodnicę” Gocławia, które już od wielu miesięcy przechodzą kompleksową zmianę. W ramach przetargu na ulice Umińskiego, Abrahama, Meissnera i Jugosłowiańską trafi łącznie 208 drzew – 103 grusze drobnoowocowe, 61 lip drobnolistnych, 42 jesiony pensylwańskie i dwa jarzęby szwedzkie. Na ul. Umińskiego pojawi się 39 drzew, na ul. Abrahama – 81, na ul. Meissnera – 85, a na ul. Jugosłowiańskiej – 3.

W wielu miejscach posadzone zostaną mieszanki bylin z krzewami. Wśród nich znajdą się m.in. róża pomarszczona, tawuła wierzbolistna, lawenda, szałwia omszona czy liatra kłosowa – w sumie ponad 46 tys. roślin. Dodatkowo ul. Jugosłowiańska ozdobiona zostanie trawami - prosem rózgowatym ‘Heavy Metal’.

Na tzw. obwodnicy Gocławia pojawią się też ogrody deszczowe, które stanowią naturalną formę zapewniającą odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Będą składać się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt - jej nadmiar po napełnieniu się będzie odprowadzany do kanalizacji. Pojawią się w miejscu utworzonych przy wyjazdach z dróg osiedlowych powierzchni wyłączonych z ruchu, już wyłożonych drobnymi kamieniami. Ogrodów deszczowych powstanie łącznie 20 – 11 na ul. Meissnera, 6 na ul. Umińskiego i 3 na ul. Abrahama. W sumie zajmą 348 m kw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie