×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zmarł artysta i projektant porcelany Lubomir Tomaszewski

  • Autor: PAP
  • 19 lis 2018 12:04
fot. shutterstock

Nie żyje artysta malarz, rzeźbiarz i projektant porcelany, Lubomir Tomaszewski. Twórca zmarł w czwartek w swoim domu w Stanach Zjednoczonych – poinformowała prowadząca fundację imienia artysty, Katarzyna Rij.

REKLAMA

Tomaszewski zasłynął m. in. jako projektant porcelanowych figurek z Ćmielowa - powstałych w połowie XX wieku - a także autor obrazów malowanych ogniem (m.in. za pomocą palnika i dymu).

"Był to człowiek i artysta niezwykle ambitny, szukający własnej drogi, powtarzał takie zdanie, że +zawsze chciał tworzyć sztukę jakiej nie tworzył nikt inny+. To bardzo obrazuje jego życie twórcze - i figurki, które stały się ikonami dizajnu, później obrazy ogniowe, i rzeźby, tworzone - jak to powiedział +The New York Times+: +w duecie z naturą+" - podkreśliła w rozmowie z PAP, Katarzyna Rij.

Dodała, że mimo podeszłego wieku - miał 95 lat - Tomaszewski był cały czas aktywny i cały czas chciał tworzyć coś nowego - jeszcze w tym roku uczestniczył w wystawach w Stanach Zjednoczonych.

Zaznaczyła, że był on pogodnym człowiekiem, mimo tego, że życie bardzo mocno go doświadczyło. "Był powstańcem warszawskim - brat zginął na jego rękach. Pomimo tego umiał odnajdywać jasną stronę życia i człowieczeństwa" - dodała Rij.

Podkreśliła, że Tomaszewski sztukę stawiał w życiu na pierwszym miejscu. "Dla niego czas spędzony nie na twórczym wyrażaniu się, był czasem straconym".

Lubomir Tomaszewski urodził się w 1923 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Od 1966 r. mieszkał w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Stał się współtwórcą nowego kierunku w sztuce - emocjonalizmu.

Jest uważany za legendę polskiego i światowego wzornictwa, jednego z najważniejszych projektantów porcelany figuralnej i serwisów kawowych produkowanych w Ćmielowie.

W jego twórczości można zauważyć różnorodne nawiązania - od tematyki wojennej, przez powiązanie sztuki z naturą (np. w rzeźbach) i elementami kultury pop.

Tomaszowski był ceniony w Stanach Zjednoczonych - jego dzieła znajdują się w kolekcjach wielu osobistości świata polityki, kultury i biznesu. Właścicielami prac Polaka byli m.in. były prezydent USA Jimmy Carter oraz rodzina Rockefellerów.

Prace Tomaszewskiego były pokazywane na ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.

W 2014 r. twórca po raz ostatni gościł w Polsce - odbierał wówczas przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". (

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie