REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zmarł Balkrishna Doshi, najbardziej znany indyjski architekt

  • Autor: PAP / PropertyDesign.pl
  • 25 sty 2023 13:27
Zmarł Balkrishna Doshi, najbardziej znany indyjski architekt
Balkrishna Doshi, jeden z najbardziej znanych architektów z Indii, zmarł w wieku 95 lat, fot. Unsplash

W wieku 95 lat zmarł Balkrishna Doshi. W Indiach nazywany był ojcem chrzestnym projektowania. Projektował ponad 70 lat. W 2018 r. został laureatem nagrody Pritzkera.

REKLAMA

  • Balkrishna Doshi, jeden z najbardziej znanych architektów z Indii, zmarł w wieku 95 lat.
  • Był pierwszym - i jak dotąd jedynym - zdobywcą nagrody Priztkera w Indiach.

Nazywany w Indiach ojcem chrzestnym projektowania, Balkrishna Doshi twierdził, że dla biednych trzeba uczynić jeszcze więcej. Architekt łączył w swoich projektach modernizm z funkcjonalizmem. Słynął z zaangażowania w powstawanie architektury trwałej i bardzo taniej.

Pierwszy indyjski architekt z Pritzkerem

W 2018 r. został laureatem nagrody Pritzkera. Był pierwszym indyjskim architektem, któremu przyznano to ważne wyróżnienie.

Jeśli jako architekt nie jestem w stanie nic zrobić dla mojego narodu i dostarczyć mu tego, czego potrzebuje, wtedy musiałbym nazwać swoją pracę niedokończoną - mówił Balkrishna Dosh, kiedy przyznano mu nagrodę Pritzkera.

Najbardziej znanym dziełem Doshiego jest niskobudżetowe osiedle Aranya pod Indore w stanie Madhja Pradeś z 1983 roku na 60-80 tys. mieszkańców. Składa się ono z wolno stojących domków, od jednoizbowych po całkiem spore dla dużych rodzin. Zróżnicowana architektura nawiązuje do lokalnych tradycji. Ceny uzależnione są od przeciętnego dochodu rodziny.

"W ciągu tych wszystkich lat Balkrishna Doshi zawsze tworzył architekturę poważną, nigdy krzykliwą i nie ulegał modom " - podkreśliło jury podczas przyznania architektowi nagrody Pritzkera.

Po ukończeniu studiów w Bombaju, Doshi rozpoczął karierę architektoniczną w Europie. Uczęszczał do paryskiego biura Le Corbusiera, a następnie nadzorował budowę kluczowych projektów swojego mentora w Chandigarh i Ahmedabadzie.

W portfolia architekta są m.in. takie obiekty, jak Amdavad ni Gufa, Aranya Low Cost Housing oraz Indian Institute of Management.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie