REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zmarł Frank Meisler - twórca pomników Kindertransportów

  • Autor: PAP
  • 26 mar 2018 19:19
Zmarł Frank Meisler - twórca pomników Kindertransportów
Pomnik "Kindertransport" przed dworcem głównym w Gdańsku. Fot. Shutterstock, autorstwa Konstantin Tronin

Izraelski rzeźbiarz Frank Meisler, twórca pomników Kindertransportów, z których jeden stoi przed dworcem głównym w Gdańsku, zmarł w sobotę w Jaffie w wieku 89 lat - poinformowała w poniedziałek agencja dpa, powołując się na pracownicę jego galerii.

REKLAMA

Urodzony w Gdańsku Meisler wyjechał w sierpniu 1939 roku z Berlina do Londynu w grupie dzieci, którym udała się w ostatniej chwili ucieczka przed grożącą im w hitlerowskiej III Rzeszy zagładą. Tak zwane Kindertransporte (transporty dzieci) rozpoczęły się po pogromie "nocy kryształowej" 9 listopada 1938 roku; w ich ramach do wybuchu wojny przewieziono do Anglii około 10 tys. żydowskich dzieci.

Pomniki Kindertransportów autorstwa Meislera stanęły w 2006 roku przed dworcem Liverpool Street w Londynie (z podtytułem "Przyjazd"), w 2008 przed dworcem Friedrichstrasse w Berlinie ("Pociągi do życia - pociągi do śmierci"), w 2009 roku w Gdańsku ("Odjazd") i w 2011 roku w Hoek van Holland ("Przekroczenie Kanału ku życiu"). Każdy z nich przedstawia w naturalnej wielkości gromadkę dzieci wraz z bagażami, dodatkowym motywem jest fragment torów kolejowych.

Meisler, którego rodzice znaleźli się w potem w warszawskim getcie i zostali zamordowani w obozie Auschwitz, żył w Anglii pod opieką swej babki, zbiegłej tam wcześniej z Niemiec. Po wojnie studiował architekturę i w 1960 roku wyjechał do Izraela, zakładając swe atelier rzeźbiarskie w Jaffie. Wśród innych jego dzieł jest wnętrze Synagogi Pamięci Holokaustu w kompleksie memorialnym na Górze Pokłonnej w Moskwie oraz pomnik w miejscu wymordowania przez Niemców w styczniu 1945 roku 3 tysięcy głównie żydowskich więźniarek w Jantarnym (niemiecka nazwa Palmnicken) w obwodzie kaliningradzkim.

Podobał się artykuł? Podziel się!