REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zmarł Jan Siek, autor rzeźby św. Barbary na budynku AGH

  • Autor: PAP
  • 03 kwi 2018 09:34
Zmarł Jan Siek, autor rzeźby św. Barbary na budynku AGH
fot. pixabay

Jan Siek, artysta rzeźbiarz związany z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, zmarł w wieku 82 lat – poinformowała PAP w poniedziałek rodzina zmarłego. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się we wtorek w kościele parafialnym w podkrakowskiej Rudawie.

REKLAMA

Jan Siek specjalizował się w rzeźbie sakralnej w materiałach trwałych: kamieniu, brązie, drewnie, blasze. Pomniki i ołtarze w jego wykonaniu znajdują się w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Jest autorem m.in. 7-metrowego posągu św. Barbary na szczycie budynku głównego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz monumentalnych postaci hutników przy wejściu do tego gmachu.

Jan Siek urodził się w 1936 r. w Nisku. Ukończył Liceum Plastyczne w Jarosławiu oraz studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem.

Od 1963 r. był związany z krakowską ASP, gdzie pracował ze studentami na Wydziale Rzeźby, a później na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W 1970 r. otrzymał stypendium artystyczne rządu włoskiego.

Na przestrzeni lat uczestniczył w wielu przeglądach i konkursach rzeźbiarskich w kraju i za granicą. Wraz z całą artystyczną rodziną mieszkał w Siedlcu niedaleko Krakowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie