×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zmarł jeden z najważniejszych francuskich współczesnych malarzy i grafików

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2022 16:54
Zmarł jeden z najważniejszych francuskich współczesnych malarzy i grafików
fot. Unsplash

W wieku 102 zmarł jeden z najważniejszych francuskich współczesnych malarzy-abstrakcjonistów i grafików Pierre Soulages – poinformował przyjaciel zmarłego i prezes muzeum Soulagesa w Rodez Alfred Pacquement.

REKLAMA

  • Zmarł jeden z najważniejszych francuskich współczesnych malarzy-abstrakcjonistów i grafików Pierre Soulages.
  • Soulages był nazywany mistrzem czerni i światła.

Soulages zasłynął swoimi kompozycjami czarnych form na jasnym tle. "Mój obraz jest bogaty w wiele możliwości, z których tylko jedna się pojawia i zależy od miejsca, z którego patrzymy na dzieło" - artysta opisywał swoje kompozycje w 2019 r. dla stacji France Culture.

Soulages przekazał swojemu rodzinnemu miastu Sete na południu Francji wyjątkową kolekcję 250 dzieł i 250 dokumentów, które zostały zebrane w muzeum znajdującym się w Rodez.

W 2018 roku jako pierwszy żyjący francuski malarz otrzymał niemal 10 mln dolarów za swoje dzieło. Jego twórczość uważana jest za przeciwwagę dla amerykańskich ekspresjonistów abstrakcyjnych takich jak: Franz Kline i Jackson Pollock. W roku 1948 został odkryty przez Hansa Hartunga i Francisa Picabię.

Od 1949 do 1952 Soulages pracował również jako scenograf dla Theatre de l'Athenee w Paryżu.

W latach 50. jego obrazy trafiły do najbardziej prestiżowych muzeów na świecie, takich jak Guggenheim w Nowym Jorku czy Tate Gallery w Londynie.

W 1959 r. Soulages zbudował dom-warsztat na wzgórzach Sete, zwrócony w stronę Morza Śródziemnego, gdzie mieszkał przez ostatnich kilka lat. Miał też dwa warsztaty w Paryżu. Artysta w 1992 otrzymał nagrodę Praemium Imperiale - odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie sztuki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie