REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Znamy laureatów tegorocznego konkursu Mazda Design

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 04 cze 2018 13:22
Znamy laureatów tegorocznego konkursu Mazda Design
Nagrodę specjalną - Mazda Design Award odebrała projektantka Alicja Patanowska za kolekcję "Plantacja"
Znamy laureatów tegorocznego konkursu Mazda Design
Znamy laureatów tegorocznego konkursu Mazda Design
Znamy laureatów tegorocznego konkursu Mazda Design

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Mazda Design 2018. Tytuł Grand Prix otrzymała praca w kategorii "Znak" pt. „Zmysł dotyku” autorstwa Błażeja Krzepiny a nagrodę specjalną - Mazda Design Award, w wysokości 50 tys. zł odebrała projektantka Alicja Patanowska za kolekcję "Plantacja".

REKLAMA

Uroczysta gala wręczenia nagród rozpoczęła się uhonorowaniem zwycięzców konkursu Mazda Design 2018, w tym roku organizowanego pod hasłem – „reVISION”. Tematem konkursowych zadań w trzech kategoriach: Człowiek, Przestrzeń i Znak były próby reinterpretacji nowoczesnego designu w duchu tradycyjnych metod produkcji  i technik rzemieślniczych. Za wybór zwycięzców konkursu Mazda Design 2018 oraz wskazanie laureatki nagrody Mazda Design Award było odpowiedzialne jury: Maja Ganszyniec, Maciej Jakub Zawadzki, Edgar Bąk, Anna Grużewska, Marcin Rusak – laureat pierwszej edycji Mazda Design Award z 2017 roku oraz Kevin Rice – dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy.

Tytuł Grand Prix oraz nagrodę w wysokości 15 000 zł otrzymała praca w kategorii ZNAK pt. „Zmysł dotyku” autorstwa Błażeja Krzepiny. To projekt uniwersalnego „certyfikatu”, który powstał z myślą o oznaczaniu i promocji przedmiotów o charakterze autorskim, wykonanych ręcznie. Jury doceniło prostotę geometrycznej struktury, która kształtem nawiązuje do odcisku palca – identyfikującego każdego twórcę. Jego ukryta energia oraz przestrzenna dynamika są zgodne z duchem filozofii projektowania KODO. Punktem wyjścia w mojej pracy była dosłowność linii papilarnych, organiczne, niepowtarzalne kształty, unikalne dla każdego z nas. – opisywał genezę projektu Błażej Krzepina - Chciałem doprowadzić je do jak najprostszej, geometrycznej formy, żeby pokazać tę dosłowność i jednocześnie podkreślić dynamikę i ruch poprzez złudzenie optyczne. Powodem dla którego postanowiłem bardziej zgeometryzować znak było pokazanie momentu ruchu, w którym twórca odciska, w dosłownym tego słowa znaczeniu, swój ślad na przedmiocie, nad którym pracuje.

W kategorii Przestrzeń pierwszą nagrodę w wysokości 10 000 zł otrzymała Agnieszka Konopka za pracę „FRAME”, czyli projekt wizjonerskiego garażu dla koncepcyjnego modelu Mazda VISION COUPE. W jednym projekcie autorce udało się pogodzić rozmach  architektonicznej wizji, dynamikę przyrody oraz niezwykły minimalizm, którym kierują się również projektanci Mazdy. Zadanie polegało na stworzeniu garażu i praca, którą końcowo wybraliśmy, jest unikalna tak samo jak ta forma, która miałaby stanąć w tym garażu. – uzasadniał wybór jurorów Maciej Jakub Zawadzki - Bo to nie jest zwykły garaż, tylko garaż dla Mazdy VISION COUPE, czyli samochodu koncepcyjnego, który istnieje tylko w jednym egzemplarzu. Otrzymaliśmy odpowiedź, która jest symboliczna. Bo ten samochód postanowiono obramować, a samą ramę przeskalować tak, żeby jak najbardziej podkreślić unikalność tego obiektu. Dodatkowo podobnie jak w VISION COUPE światło w tej pracy odgrywa dużą rolę, podkreśla refleksy, odbicia, głębię formy czyli to, co jest najciekawsze w tym samochodzie.

Z kolei w kategorii Człowiek, za dużą wrażliwość społeczną oraz próbę rozwiązania kwestii przywrócenia mobilności osobom starszym i niepełnosprawnym, wyróżnienie zostało przyznane Fryderykowi Zysce za projekt „Mazda re-Motion”.

Finał gali należał do laureatki nagrody „Mazda Design Award 2018” – Alicji Patanowskiej. Tę specjalną, pozakonkursową nagrodę w wysokości 50 000 zł, przyznawaną polskiemu twórcy najciekawszego projektu z dziedziny designu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3 lat wręczył Szymon Sołtysik - dyrektor działu public relations Mazda Motor Poland. Jury uznało, że kolekcja komponentów ceramicznych „PLANTACJA”, służących do uprawy ziół i roślin metodą hydroponiczną ujmuje swoją głęboko przemyślaną prostotą. Projekt łączy ze sobą wiele wartości – naturę, recycling przedmiotów i kunszt rzemiosła - w sposób, który pozostaje jednocześnie bardzo przystępny dla końcowego odbiorcy. Projektantka przyznała, że wie już na co przeznaczy nagrodę, ponieważ zaczęła właśnie doktorat na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a teraz będzie mogła kontynuować jego przygotowanie na Royal College of Art w Londynie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie