„Żywe pomniki” w tym roku nie stanęły na Kanoniczej w KrakowiePAP - 08-12-2020 14:40


Pierwszy raz od 30 lat „żywe pomniki”, w które wcielają się bliźniacy Lesław i Wacław Janiccy, nie stanęły 8 grudnia, w rocznicę śmierci Tadeusza Kantora, na ul. Kanoniczej w Krakowie. W roku pandemii, o tradycji zainicjowanej przez aktorów teatru Cricot 2, przypomniał film.

Internetowe nagranie dokumentu udostępniła Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Bracia Janiccy co roku wcielali się w "żywe pomniki" i w tych rolach przez kilkanaście minut trwali na ul. Kanoniczej, gdzie niegdyś mieściła się Cricoteka. Happening miał przypominać rocznicę śmierci Kantora. Pokaz, przeprowadzany nawet mimo niesprzyjających warunków pogodowych, chętnie oglądali mieszkańcy i turyści. Happeningowi towarzyszyły dźwięki muzyki żydowskiej Moni Ovadia, fragmenty wybrane z płyty "Dalla sabbia dal tempo", m.in. modlitwa żydowska Animaamin ze spektaklu "Nigdy tu już nie powrócę". Postać obłożonego tobołami Żyda Wiecznego Wędrowca odtwarzał Jan Książek.

Dwaj Chasydzi z deską ostatniego ratunku to postacie ze spektaklu "Nigdy tu już nie powrócę", a Wieczny Wędrowiec to bohater "Kurki wodnej".

Happening "Żywe pomniki" jest spełnieniem przedśmiertnego życzenia Kantora, który chciał, aby na ul. Kanoniczej, przed Cricoteką, stanęły kiedyś pomniki dwóch chasydów z deską ostatniego ratunku. Marzenia nie udało się zrealizować, ale doroczne widowisko "żywych pomników" ma być namiastką spełnienia tego życzenia.

We wtorek oprócz urodzin Kantora, Cricoteka świętuje także swoje 40-lecie. Wydarzenia jubileuszowe odbędą się online wieczorem. Na pierwszą część wieczoru zaplanowano rozmowę kuratorów sztuki współczesnej. Uczestnicy dyskusji będą szukać odpowiedzi m.in. na pytania związane ze spuścizną Kantora. Rozmowa ma być tłumaczona na polski język migowy. Kolejna część wieczoru to przypomnienie wywiadów z aktorami teatru Cricot 2, zrealizowanych przez Adriannę i Iwa Książków. Ostatnim punktem programu wtorkowych obchodów będzie prapremiera dźwiękowego spaceru po Krakowie "Kantor tu jest!" - utwór, skomponowany przez Wojciecha Kiwera, jest remiksem archiwalnych wypowiedzi Tadeusza Kantora dotyczących miasta, libretta Agnieszki Jakimiak oraz tła dźwiękowego autorstwa Piotra Peszata.

Tadeusz Kantor urodził się 6 kwietnia 1915 r. w Wielopolu Skrzyńskim, zmarł w Krakowie 8 grudnia 1990 r. nagle, na atak serca. Był reżyserem i scenografem teatralnym, malarzem. Wśród jego najbardziej znanych spektakli są "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę", "Dziś są moje urodziny". Kantor występował w swoich przedstawieniach, charakterystyczne były dla nich też manekiny.

Cricoteka powstała z inicjatywy Tadeusza Kantora. 19 stycznia 1980 r. ówczesna wiceprezydent miasta Krakowa Barbara Guzik przekazała artyście klucze do pierwszej siedziby instytucji przy ul. Kanoniczej 5. Kantor zdeponował tam m.in. rekwizyty i przedmioty ze swoich spektakli, rysunki i pisma teoretyczne, rejestracje wideo, czasopisma i książki. Otwarcie Cricoteki dla publiczności nastąpiło w 1981 r. W 2014 r. nastąpiło otwarcie nowej siedziby instytucji - nad brzegiem Wisły, w krakowskim Podgórzu. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ aszw/