Pierwszy dzień 4Buildings zwieńczyła uroczysta gala rozdania nagród w konkursie 4Buildings Awards 2019. Uroczystość poprowadziła dziennikarka telewizyjna, Beata Tadla.
– Cieszy mnie fakt, że jesteście Państwo z nami codziennie czytając portale Grupy PTWP – m.in. PropertyNews.pl, PropertyDesign.pl i DobrzeMieszkaj.pl, jak i podczas wydarzeń, które organizujemy - gości ze sceny powitał Prezes Zarządu Grupy PTWP SA, Wojciech Kuśpik. – Mam nadzieję, że 4Buildings oraz konkurs 4Buildings Awards uznają Państwo za istotne i prestiżowe wydarzenia, które wpiszą już Państwo na stałe w kalendarz najważniejszych eventów w tej branży.
- Jak budować w sposób zrównoważony, z wykorzystaniem nowatorskich technologii budowlanych i energii odnawialnej, tak by budynki tworzyły warunki do lepszego życia i pracy? Szukając odpowiedzi na te pytania, stworzyliśmy plebiscyt - 4 Buildings Awards – by promować najlepsze praktyki, projekty, rozwiązania i postawy - mówiła Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4Buildings, członek Jury konkursu. - Nagrody wręczymy w trzech kategoriach: "Projekty" (dla budynków i przestrzeni zrealizowanych w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju), "Innowacje" (dla pionierskich rozwiązań) oraz "Ludzie" (w tej kategorii uhonorowano przedsięwzięcia promujące zrównoważone budownictwo oraz mające wpływ na rozwój branży budowlanej w Polsce) - mówił Robert Posytek, autor programu 4Buildings, członek Jury konkursu.
Uroczystą galę poprowadziła dziennikarka telewizyjna, Beata Tadla.
W kategorii „Projekty – Budynek publiczny” nagrodzono Społeczną Szkołę Podstawową imienia Lady Sue Ryder w Niepołomicach. Nagrodę odebrał Tomasz Konior, założyciel, właściciel i główny architekt w Konior Studio. - Był to dla nas bardzo interesujący projekt, przede wszystkim dlatego, że był bardzo społeczny, wpisujący się w lokalną społeczność - mówił odbierając wyróżnienie.
Kolejną nagrodę wręczono w kategorii "Projekty – Budynek komercyjny”, która powędrowała do inwestycji Business Garden Wrocław. Dyplom wręczała Ewelinę Woźniak-Szpakiewicz, prezesa zarządu spółki DMD Modular, a z jej rąk odebrało ją liczne grono w składzie: Szymon Wojciechowski, prezes zarządu biura APA Wojciechowski, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, dyrektor biura, Rafał Kociatkiewicz, project manager w firmie Vastint, Marek Ulanecki, leasing manager, Aleksander Grzywaczewski, dyrektor zespołu kontraktów firmy HOCHTIEF Polska i Ireneusz Cichocki, kierownik kontraktu. – Ta nagroda to dla mnie podsumowanie fajnego okresu. Ten projekt zaczęliśmy dosyć dawno bo w 2012 roku, teraz go kończymy. Jest to rzecz zarówno wzruszająca, jak i motywująca – mówił Rafał Kociatkiewicz.
Kolejną nagrodę wręczono w kategorii "Projekty - Budynek mieszkalny / budynek jednorodzinny”. – Chciałem podziękować za docenienie naszego wkładu w architekturę – mówił Seweryn Nogalski, właściciel Beton House oraz architekt nagrodzonego projektu, domu Glass House.
Błażej Hermanowicz z biura HRA Architekci oraz Artur Łeszczyński, manager ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w Skanska Residential Development Poland, odebrali nagrodę w kolejnej kategorii, „Projekty - Budynek mieszkalny / budynek wielorodzinny”, która została przyznana pierwszemu etapowi osiedla Holm House. – Jest mi szalenie miło reprezentować Skanska podczas tego wydarzenia i odbierać rę nagrodę. Jest to zmiana wizerunku budownictwa mieszkalnego – dziękował Artur Leszczyński.
W kategorii „Projekty - Budownictwo prefabrykowane i modułowe” nagroda powędrowała do budynku Sprzeczna 4 na warszawskiej Pradze. Odebrał ją Roman Stanisławski, prezes spółki Budizol, który na scenę zaprosił architekta obiektu, Wojciecha Koteckiego. – Chciałem podziękować za wizjonerstwo i za to, że nam pozwolił zbudować budynek, który był bardzo ważny dla polskiej mieszkaniówki – mówił autor projektu.
Kolejną kategorią były „Projekty - Przestrzeń publiczna”. Tutaj nagrodę otrzymał projekt „Zagospodarowanie terenu Muzeum Śląskiego w Katowicach”. Wyróżnienie odebrali Sonia Wilk, pełnomocnik dyrektora Muzeum Śląskiego i Stanisław Lessaer, współzałożyciel spółki P.A. NOVA, architekt i urbanista. – Z Muzeum Śląskim jestem związany prawie 14 lat. Ta nagroda jest dla mnie ukoronowaniem wspólnych działań – mówił Stanisław Lessaer.
Po wręczeniu wszystkich nagród spod szyldu "Projekty" przyszła pora na uhonorowanie "Innowacji". Pierwszą kategorią były „Innowacje - inteligentne rozwiązanie dla budynku”.
Nagrodę odbierał Grzegorz Jańczyk, kierownik Zakładu Projektowania Układów Scalonych i Systemów Instytutu Technologii Elektronowej. –To był dla nas niezwykle interesujący okres. Zazwyczaj pracujemy w mikrometrach, nanometrach, a tu taka niespodziewana nowa działka" – podsumowywał.
Następną nagrodę, tym razem w kategorii "Innowacje - materiały budowlane” otrzymało Eglas - szkło grzewcze. Na scenie dyplom odebrał Grzegorz Ogierman, dyrektor Business Unit w firmie Saint-Gobain. – Wymyśliliśmy sobie dosyć niestandardowy i rewolucyjny produkt – bo kaloryfer w oknie – mam nadzieję, że się dobrze przysłuży użytkownikom i całej branży - mówił.
W konkursie wyróżniono również start-upy. W kategorii „Innowacje – start-up” nagrodę otrzymała firma REbuild 3DCP - druk 3D betonem. – To wyróżnienie jest dla nas bardzo ważne i niesamowicie motywujące. Nasza firma ma w zasadzie na koncie dopiero rok działalności. Takie wyróżnienie na samym starcie to duża motywacja do dalszych działań – dziękował Rafał Perz, szef marketingu w firmie.
W kategorii „Innowacje – technologia redukcji odpadów w budownictwie” zwyciężyły „Technologie pełnego odzysku surowców z odpadów oraz ich ponownego wykorzystania”. Dyplom na scenie odebrał Paweł Miller, wiceprezes zarządu spółki Bioelektra. – Jesteśmy dumni będąc częścią nowego trendu. Pomysły, które kiedyś były innowacyjne teraz wchodzą do mainstreamu – mówił Paweł Miller.
4Buildings Award 2019 w kategorii "Innowacje - OZE w budownictwie" za ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu odebrał Bartosz Bursa, dyrektor operacyjny spółki Saule. – Dziękujemy za docenienie technologii, którą rozwijamy i która jest odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby – mówił Bartosz Bursa.
Podczas gali wręczono również cztery wyróżnienia dla wybitnych i wizjonerskich osobistości branży, Nagrodę w kategorii „Ludzie - samorządowiec” otrzymał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. W jego imieniu wyróżnienie odebrał Rafał Klajnert, sekretarz miasta oraz dyrektor Urzędu Miasta, który tak za nie dziękował: – To wyróżnienie jest szczególne, bo przyznane przez branże. Jest ono potwierdzeniem, że polityka zrównoważonego rozwoju prowadzona przez miasto jest doceniana nie tylko przez mieszkańców.
„Ludzie – architekt” to kolejna kategoria plebiscytu 4Buildings Awards. Nagrodę otrzymała w niej Agnieszka Kalinowska-Sołtys, APA Wojciechowski. – To jest nagroda nie tylko dla mnie, ale i dla całego zespołu architektów. Prezes ponad 10 lat temu wymyślił coś innowacyjnego. Nie było by jej również bez naszego zespołu architektów, a także inwestorów, którzy nam zaufali – wyliczała laureatka.
Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park, został uhonorowany wyróżnieniem w kategorii "Ludzie – inwestor”. – Jestem bardzo zaskoczony! Dwanaście lat pracowaliśmy na to wyróżnienie. Nie należy się tylko mnie, ale i całemu zespołowi - podkreślał.
Kolejną nagrodę przyznano w kategorii „Ludzie – firma technologiczna”. Otrzymała ją Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes spółki DMD Modular. – Ta nagroda jest wyjątkowym wyróżnieniem dla mnie i dla całego zespołu DM Modular. Odbieram je również jako uhonorowanie wieloletniej działalności w sektorze budownictwa modułowego – mówiła.
Ostatnią wręczaną nagrodą podczas gali było wyróżnienie specjalne nadane przez redakcję magazynu Dobrze Mieszkaj i portalu DobrzeMieszkaj.pl. Nagrodzono nim „WOOD PACK – innowacyjny system konstrukcji szkieletowej budynku składający się z prefabrykowanych modułów drewnianych” firmy Wood Core House. Na scenie nagrodę przyjmowali: Radosław Bańkowski, Rafał Hadera oraz Piotr Góralczyk. – Jest to dla nas bardzo istotne wyróżnienie. Jesteśmy całkiem młodą firmą, ale prężnie się rozwijamy i mam nadzieję, że w dość niedługim czasie Europa o nas usłyszy – dziękował Piotr Góralczyk.
Po gali uczestnicy uroczystości udali się na bankiet, będący zarówno okazją do świętowania, jak i networkingu.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dyrektor Generalny Biuro Architektoniczne WIZJA Sp. z o.o.
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, właściciel Plus Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci