W trakcie sesji inauguracyjnej EEC 2021 Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, poruszyła temat Nowego Europejskiego Bauhausu - przedsięwzięcia łączącego design, ekologię, dostępność społeczną i cenową oraz inwestycje po to, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu. Co ta inicjatywa oznacza dla polskiego budownictwa, architektury, miast i polskich firm? O tym w Katowicach rozmawiać będą przedstawiciele Komisji Europejskiej, architekci, samorządowcy i reprezentanci biznesu.
- Aby Nowy Europejski Bauhaus odniósł sukces, potrzebujemy wszystkich kreatywnych umysłów – projektantów, artystów, naukowców, architektów i obywateli - powiedziała Ursula von der Leyen.
New European Bauhaus został zapowiedziany jako platforma międzynarodowej współpracy pomiędzy idealistami i działaczami, pomost między światem sztuki i kultury z jednej strony a światem nauki i technologii z drugiej, inicjatywa, która angażować ma całe społeczeństwo, a przez to zainicjować zmianę systemową. Czy taka współpraca jest możliwa i pod jakimi warunkami?
Najważniejszymi wartościami Nowego Europejskiego Bauhausu są: zrównoważony rozwój, estetyka i włączenie społeczne. Czyli nasza przyszłość i przestrzeń wokół nas ma być zielona, inkluzywna i piękna. Zgodnie z założeniami Zielonego Ładu do 2050 r. Europa ma się stać pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie. W związku z tym podejmuje się daleko idące działania na rzecz dekarbonizacji budownictwa.
Co to oznacza w praktyce dla polskich miast, polskich projektów, polskich domów i budownictwa? Jak osiągnąć ten cel? Co się musi się zadziać, aby ta transformacja była możliwa? Jak przekonać społeczeństwa, że Nowy Europejski Bauhaus to nie tylko pusty frazes? Tego będzie dotyczyła dyskusja, w której już 22 września w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego wezmą udział:
Dyskusję poprowadzi Justyna Łotowska, dziennikarka portali Propertynews.pl i Propertydesign.pl.
• Ursula von der Leyen ogłosiła założenia NEB podczas orędzia o stanie Unii jesienią 2020 roku. Przedsięwzięcie ma wesprzeć realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu oraz pomóc państwom wspólnoty w odbudowie gospodarczej po pandemii koronawirusa m.in. poprzez realizację rozwiązań mających zmieniać nasze życie i naszą przestrzeń na lepszą i bardziej zrównoważoną.
• Więcej szczegółów poznaliśmy na początku 2021: przedstawiona została nowa strona internetowa i założenia przedsięwzięcia, które podzielono na 3 fazy:
- faza 1 - Projektowanie (2021): tworzenie i rozwijanie pomysłów na transformacje miejsca w oparciu o wiedzę i zaangażowanie całej społeczności,
- faza 2 - Realizacja (2021–2024): wspieranie władz miejskich, lokalnych i regionalnych we wspólnym projektowaniu i inkubacji projektów pilotażowych w różnych państwach członkowskich,
- faza 3 - Rozpowszechnianie (od 2022 r.): rozpowszechnianie pomysłów i rozwiązań NEB, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią.
• Obecnie jesteśmy jeszcze w fazie projektowej, której elementem jest m.in. pierwsza edycja konkursu New European Bauhaus Prize na realizacje, które odpowiadają na idee Europejskiego Zielonego Ładu i łączą zrównoważony rozwój z jakością wielu doświadczeń.
W tej fazie NEB pozyskiwał także partnerów w krajach członkowskich. W Polsce partnerzy tej inicjatywy to m.in. LURE, Centrum Designu Gdynia, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Uniwersytet SWPS, Politechnika Warszawska.
• We wrześniu 2021 roku ma się też rozpocząć się przyjmowanie wniosków na realizację pilotażowych projektów w co najmniej pięciu krajach członkowskich UE. Projekty te mają służyć współtworzeniu nowych, ekologicznie zrównoważonych i integracyjnych rozwiązań.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Architekt, założyciel nsMoonStudio
Generalny projektant, właściciel S.A.M.I. Architekci
Dyrektor Generalny Biuro Architektoniczne WIZJA Sp. z o.o.
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, właściciel Plus Architekci