REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

EEC 2021: Ursula von der Leyen o Nowym Europejskim Bauhasie

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 14 wrz 2021 14:38
EEC 2021: Ursula von der Leyen o Nowym Europejskim Bauhasie
Ursula von der Leyen w trakcie EEC 2021, fot. PTWP

W trakcie sesji inauguracyjnej EEC 2021 Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, poruszyła temat Nowego Europejskiego Bauhausu - przedsięwzięcia łączącego design, ekologię, dostępność społeczną i cenową oraz inwestycje po to, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu. Co ta inicjatywa oznacza dla polskiego budownictwa, architektury, miast i polskich firm? O tym w Katowicach rozmawiać będą przedstawiciele Komisji Europejskiej, architekci, samorządowcy i reprezentanci biznesu.

REKLAMA

- Aby Nowy Europejski Bauhaus odniósł sukces, potrzebujemy wszystkich kreatywnych umysłów – projektantów, artystów, naukowców, architektów i obywateli - powiedziała Ursula von der Leyen.

New European Bauhaus został zapowiedziany jako platforma międzynarodowej współpracy pomiędzy idealistami i działaczami, pomost między światem sztuki i kultury z jednej strony a światem nauki i technologii z drugiej, inicjatywa, która angażować ma całe społeczeństwo, a przez to zainicjować zmianę systemową. Czy taka współpraca jest możliwa i pod jakimi warunkami?

Najważniejszymi wartościami Nowego Europejskiego Bauhausu  są: zrównoważony rozwój, estetyka i włączenie społeczne. Czyli nasza przyszłość i przestrzeń wokół nas ma być zielona, inkluzywna i piękna. Zgodnie z założeniami Zielonego Ładu do 2050 r. Europa ma się stać pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie. W związku z tym podejmuje się daleko idące działania na rzecz dekarbonizacji budownictwa.

Co to oznacza w praktyce dla polskich miast, polskich projektów, polskich domów i budownictwa? Jak osiągnąć ten cel? Co się musi się zadziać, aby ta transformacja była możliwa? Jak przekonać społeczeństwa, że Nowy Europejski Bauhaus to nie tylko pusty frazes? Tego będzie dotyczyła dyskusja, w której już 22 września w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego wezmą udział:

  • Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic
  • Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki
  • Tomasz Konior, architekt, założyciel Konior Studio
  • Izabela Malachowska-Coqui, architekt krajobrazu, partner COQUI MALACHOWSKA COQUI urbanistyka architektura krajobrazu Berlin/Warszawa
  • Kacper Nosarzewski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, partner 4CF
  • Xavier Troussard, kierownik działu, New European Bauhaus, Komisja
    Europejska [online]

Dyskusję poprowadzi Justyna Łotowska, dziennikarka portali Propertynews.pl i Propertydesign.pl. 

Krótkie podsumowanie inicjatywy New European Bauhaus

• Ursula von der Leyen ogłosiła założenia NEB podczas orędzia o stanie Unii jesienią 2020 roku. Przedsięwzięcie ma wesprzeć realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu oraz pomóc państwom wspólnoty w odbudowie gospodarczej po pandemii koronawirusa m.in.  poprzez realizację rozwiązań mających zmieniać nasze życie i naszą przestrzeń na lepszą i bardziej zrównoważoną.

• Więcej szczegółów poznaliśmy na początku 2021: przedstawiona została nowa strona internetowa i założenia przedsięwzięcia, które podzielono na 3 fazy:
- faza 1 - Projektowanie (2021): tworzenie i rozwijanie pomysłów na transformacje miejsca w oparciu o wiedzę i zaangażowanie całej społeczności,
- faza 2 - Realizacja (2021–2024): wspieranie władz miejskich, lokalnych i regionalnych we wspólnym projektowaniu i inkubacji projektów pilotażowych w różnych państwach członkowskich,
- faza 3 - Rozpowszechnianie (od 2022 r.): rozpowszechnianie pomysłów i rozwiązań NEB, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią.

• Obecnie jesteśmy jeszcze w fazie projektowej, której elementem jest m.in. pierwsza edycja konkursu New European Bauhaus Prize na realizacje, które odpowiadają na idee Europejskiego Zielonego Ładu i łączą zrównoważony rozwój z jakością wielu doświadczeń. 

W tej fazie NEB pozyskiwał także partnerów w krajach członkowskich. W Polsce partnerzy tej inicjatywy to m.in. LURE, Centrum Designu Gdynia, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Uniwersytet SWPS, Politechnika Warszawska.

• We wrześniu 2021 roku ma się też rozpocząć się przyjmowanie wniosków na realizację pilotażowych projektów w co najmniej pięciu krajach członkowskich UE. Projekty te mają służyć współtworzeniu nowych, ekologicznie zrównoważonych i integracyjnych rozwiązań.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie