Jak wygląda sytuacja rynku nieruchomości biurowych po dwóch latach pandemii? Pierwszy kwartał zaczął się bardzo optymistycznie, ale na kondycję biur wpływają teraz zakłócenia łańcuchów dostaw, wzrost kosztów i wojna w Ukrainie. Jakie strategie mają operatorzy, deweloperzy i najemcy? Czy biura flex staną się nową normą? Jak ESG zmienia oblicze branży? O tym już 27 kwietnia będą rozmawiać paneliści Europejskiego Kongresu Gospodarczego (www.eecpoland.eu).
Jaki był pierwszy kwartał 2022 dla polskich biur? Na niektórych rynkach, np. na stołecznym rynku nieruchomości biurowych rozpoczął się on bardzo optymistycznie – aktywność najemców osiągnęła najwyższy kwartalny poziom w historii dla pierwszych trzech miesięcy roku, a pustostany zaczęły spadać.
Z drugiej jednak strony segment biurowy musi się dziś mierzyć z coraz mocniej widoczną luką podażową, wzrostem kosztów pracy i materiałów budowlanych, trwającym konfliktem w Ukrainie, wzrostem obciążeń podatkowych i rosnącym ryzykiem prowadzenia biznesu.
Jakie prognozy na następne miesiące? Czego dziś potrzebuje biznes szukający nowych lokalizacji? Jakie faktycznie widać zapotrzebowanie na elastyczne rozwiązania biurowe i jak kształtują się strategie operatorów i deweloperów oraz najemców? I wreszcie - które firmy już teraz wpisują do swoich celów aspekty związane z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko, przestrzeń miejską oraz zrównoważony rozwój?
O tym porozmawiają uczestnicy dyskusji "Przyszłość biur, biura przyszłości", która 27 kwietnia będzie miała miejsce w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Do udziału w sesji zostali zaproszeni (kolejność alfabetyczna):
Moderacja: Justyna Łotowska, dziennikarka, PropertyDesign.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Założyciel Archimedia
Założyciel Medusagroup
Założyciel Medusagroup
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt