×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

IKEA na Szczycie Klimatycznym. Wszystko zaczyna się w domu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 18 gru 2018 13:24
IKEA na Szczycie Klimatycznym. Wszystko zaczyna się w domu
fot. mat. pras.
IKEA na Szczycie Klimatycznym. Wszystko zaczyna się w domu
IKEA na Szczycie Klimatycznym. Wszystko zaczyna się w domu
IKEA na Szczycie Klimatycznym. Wszystko zaczyna się w domu
IKEA na Szczycie Klimatycznym. Wszystko zaczyna się w domu
IKEA na Szczycie Klimatycznym. Wszystko zaczyna się w domu

IKEA jako oficjalny partner ONZ (UNFCCC) oraz Ministerstwa Środowiska aktywnie włączyła się w Szczyt Klimatyczny COP24 w Katowicach. Przedstawiciele IKEA występowali w sumie 35 razy na różnego rodzaju panelach dyskusyjnych, konferencjach oraz spotkaniach, z których aż 20 odbyło się na terenie COP24, zaś 15 w ramach wydarzeń towarzyszących. W tym samym czasie firma przygotowała i współorganizowała wiele inicjatyw edukacyjno-społecznych, przybliżając kwestię zmian klimatu setkom mieszkańców Katowic i zachęcając ich do podejmowania działań przyjaznych środowisku. Klimatyczny Festiwal Filmowy, konkurs dla szkół podstawowych „Słoneczne szkoły dla lepszego miasta”, wystawa „Ekoeksperymentarium”, warsztaty na temat niemarnowania żywności i korzystania z energii słonecznej – to tylko wybrane przykłady zrealizowanych aktywności.

REKLAMA

Już jesienią firma aktywnie uczestniczyła w przygotowaniach do Dialogu Talanoa oraz Bussines preCOP24., a w listopadzie przeprowadziła warsztaty dla blisko 500 wolontariuszy COP24; głównym ich celem było poszerzenie wiedzy z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz różnorodności kulturowej. Podczas samego Szczytu Klimatycznego przedstawiciele IKEA wielokrotnie zabierali głos w kluczowych dyskusjach - jedną z najważniejszych były obrady okrągłego stołu Dialogu Talanoa, w których wziął udział Jesper Brodin, Prezes Ingka Group (wcześniej IKEA Group).

Carolina Garcia Gomez, pełniąca funkcję prezes IKEA Retail od października br., uczestniczyła m.in. w dyskusji inaugurującej oraz w sesji najlepszych praktyk podczas konferencji „Zrównoważony rozwój – jedna idea, trzy perspektywy”, a także w debacie otwierającej panel dyskusyjny w Nordyckim Pawilonie na terenie COP24. – Aktualizujemy strategie, stawiamy sobie nowe cele, jesteśmy dalej, niż wymagają tego regulacje, ponieważ nasi klienci tego od nas oczekują. Na zrównoważony rozwój patrzymy ich oczami. Pomagamy żyć lepiej, wywierać mniejszy wpływ na środowisko tym ludziom, którzy chcą coś zmienić w swoich nawykach, ale nie wiedzą, jak zacząć – mówiła.   

Wspólnie z przedstawicielami rządów, firm i organizacji z całego świata reprezentanci IKEA dyskutowali i szukali rozwiązań zmierzających do ochrony klimatu. W tym kontekście ważne było spotkanie Jespera Brodina z Jadwigą Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, podkreślające istotną obecność IKEA na polskim rynku i duży wpływ firmy na rozwój przemysłu meblowego, zachowania konsumentów i rynek pracy (30 tys. miejsc pracy bezpośrednio i pośrednio). Rozmowa dotyczyła również przyszłości odnawialnych źródeł energii w Polsce i wagi, jaką zarówno IKEA, jak i Ministerstwo przywiązują do czystej energii pochodzącej z farm wiatrowych i fotowoltaiki. 

W trakcie trwania COP24 IKEA przygotowała wiele różnych, bezpłatnych aktywności skierowanych do mieszkańców Katowic. Jedną z nich był Klimatyczny Festiwal Filmowy, organizowany wspólnie z partnerami w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. W trakcie trzech dni odbyło się osiem projekcji filmów dot. ochrony środowiska i siedem paneli dyskusyjnych z ekspertami, w których wzięło udział blisko dziewięćset widzów. Wśród panelistów znaleźli się m.in. Komisarz Europejska Elżbieta Bieńkowska, Zastępca Dyrektora Generalnego UNFCCC Ovais Sarmad, Executive Director of Greenpeace International Jennifer Morgan, reżyserzy filmów i wielu innych znakomitych gości. Ze strony IKEA w debatach udział wzięli Jesper Brodin, Carolina Garcia Gomez i Katarzyna Dulko-Gaszyna.

Wspólnie z partnerami IKEA zorganizowała także konkurs dla szkół podstawnych „Słoneczne szkoły dla lepszego miasta”. Do udziału w konkursie zgłosiło się aż 21 szkół podstawowych z terenu Katowic, co oznacza, że do działań proekologicznych udało się zachęcić ponad 8000 osób. Każda ze szkół miała za zadanie opracować program edukacji w obszarze zmian klimatu lub gospodarki o obiegu zamkniętym. 13 grudnia w Action Hub na terenie COP24 odbyła się gala, podczas której ogłoszono pięciu finalistów. Wzięli w niej udział m.in. Prezydent Katowic Marcin Krupa, Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren oraz Zastępca Dyrektora Generalnego UNFCCC Ovais Sarmad. Od stycznia do marca pięć wybranych szkół będzie wdrażać zgłoszone przez siebie projekty, a 22 kwietnia – w Dzień Ziemi – ogłoszona została zwycięska szkoła, która otrzyma instalację fotowoltaiczną o wartości 40 tysięcy zł.

IKEA wyposażyła też pawilon „Dobry Klimat”, postawiony na katowickim rynku z inicjatywy Urzędu Miasta, który cieszył się dużą popularnością - odwiedzany był przez średnio 350 osób dziennie. Firma zorganizowała w nim warsztaty na temat odnawialnych źródeł energii oraz spotkanie z influencerami, którzy przygotowywali ozdoby świąteczne ze zużytych toreb IKEA, aby następnie przekazać je na licytację w celu wsparcia Fundacji ISKIERKA. Od 15 listopada do 22 grudnia w Katowicach działa też Ekoeksperymentarium – interaktywna wystawa prezentująca, co można robić w domu, aby dbać o środowisko. IKEA jest partnerem projektu, zorganizowała tam również warsztaty dla Klubowiczów IKEA Family, m.in. o tym, jak nie marnować jedzenia. We wszystkich zorganizowanych przez IKEA warsztatach wzięło udział ok. 60 osób.

Dodatkowo, na potrzeby organizacji konferencji, IKEA zaaranżowała strefy relaksu oraz pawilon ONZ na terenie COP24, użyczając w tym celu swoich mebli, które po zakończeniu konferencji zostaną przekazane do ponownego użytku lokalnym szkołom i szpitalom dziecięcym.

Działania, które IKEA zrealizowała w ramach COP24, są spójne ze zobowiązaniami firmy podjętymi w ramach globalnej strategii „People & Planet Positive” ogłoszonej w czerwcu br. Wyznacza ona cele do 2030 roku, dlatego IKEA – również w Polsce – będzie kontynuowała podejmowanie działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i angażowania w nie jak największej liczby osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie