×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Uniwersytet w Białymstoku wydłuża przetarg na projekt i budowę budynku wydziału nauk humanistycznych

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 26 lip 2022 12:30
Uniwersytet w Białymstoku wydłuża przetarg na projekt i budowę budynku wydziału nauk humanistycznych
Wydłużono termin składania ofert na projekt i budowę budynku nauk humanistycznych UwB. fot. Shutterstock

Wydłużono termin składania ofert na projekt i budowę budynku nauk humanistycznych UwB. Wstępnie przetarg miał trwać do 27 lipca, ale termin ten wydłużono do 9 sierpnia.

REKLAMA

  • Do 9 sierpnia wydłużono termin składania ofert w przetargu za zaprojektowanie i budowę budynku nauk humanistycznych w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).
  • Budynek nauk humanistycznych ma powstać w trybie zaprojektuj - zbuduj.
  • Inwestycja ma być zrealizowana w niecałe trzy lata.

Będzie to kolejna inwestycja w działającym od kilku lat kampusie UwB, gdzie oprócz kilku wydziałów swoje siedziby ma też m.in. uniwersytecka biblioteka i obserwatorium astronomiczne.

Rozbudowę kampusu o budynek nauk humanistycznych władze uczelni zapowiadały jakiś czas temu, a rozpoczęcie inwestycji uzależniały od pozyskania pieniędzy. Udało się je uzyskać m.in. z Ministerstwa Edukacji i Nauki - informowała uczelnia na początku roku akademickiego. Władze UwB oceniają, że inwestycja wstępnie ma kosztować ok. 73 mln zł.

Wstępnie przetarg miał trwać do 27 lipca, ale termin ten wydłużono do 9 sierpnia - wynika z informacji zamieszczonej w ogłoszeniu przetargowym.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik, termin wydłużono ze względu na dużo pytań potencjalnych wykonawców oraz prośby wynikające kosztorysowania.

Budynek nauk humanistycznych ma powstać w trybie zaprojektuj - zbuduj - wynika z ogłoszenia przetargowego na platformie zamówieniowej UwB. W ramach przetargu ma być przygotowana dokumentacja projektowa m.in. z projektami technicznymi i wykonawczymi, a także uzyskany wniosek na budowę i sama budowa. Przetarg zakłada też zapewnienie nadzoru autorskiego. Jak wynika z harmonogramu inwestycji i wzoru umowy, od podpisania umowy inwestycja ma być gotowa w ciągu 1020 dni, czyli blisko w ciągu dwóch lat i ośmiu miesięcy.

W związku z planami budowy, uczelnia wystawiła też na sprzedaż nieruchomości, w których dotychczas znajdowały się wydziały nauk humanistycznych. Chodzi o sprzedaż gmachu przy placu NZS 1 w Białymstoku (tzw. dom partii) i położonego w sąsiedztwie budynku przy ul. Liniarskiego 3.

Dziedzik podała, że w ubiegłym tygodniu minął termin przedstawienia ostatecznych ofert przez inwestorów, którzy byli zainteresowani kupnem tych nieruchomości i zostali zaproszeni do negocjacji. Poinformowała, że najkorzystniejszą ofertę na tzw. dom partii złożył Polski Klaster Budowlany, oferując 20 mln zł, a na budynek przy ul. Liniarskiego - Apartamenty Rogowski, który to inwestor zaoferował 5,2 mln zł.

Oferty analizuje jeszcze komisja sprzedażowa, która przedłoży rektorowi swoje rekomendacje dotyczące sprzedaży. "To władze UwB zdecydują, czy oferty są satysfakcjonujące dla uczelni. Jeśli zapadnie decyzja o sprzedaży, z oferentami zostaną parafowane akty notarialne. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie przez UwB o zgodę na sprzedaż nieruchomości do Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Dopiero po uzyskaniu zgody transakcje mogą być sfinalizowane" - wyjaśniła rzeczniczka dalsze kroki w tym postępowaniu.

Dziedzik poinformowała też, że jeżeli dojdzie do sprzedaży, to budynki do nowych właścicieli trafią dopiero ok. 2026 roku, gdy powstanie w kampusie nowa siedziba.

Kampus UwB otwarto w 2015 r., ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 r. To największa inwestycja w dziejach uczelni. Koszt budowy i wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Siedziby mają tam m.in. wydziały matematyki, fizyki, biologii i chemii oraz instytut informatyki. W ubiegłym roku w kampusie otwarto też uniwersytecką bibliotekę. Powstało też obserwatorium astronomiczne.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie