REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wyjątkowa wystawa "Architektura Ukrainy – pokój i wojna" podczas 4 Design Days

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 20 sty 2023 11:13
Wyjątkowa wystawa "Architektura Ukrainy – pokój i wojna" podczas 4 Design Days
Wyjątkowa wystawa "Architektura Ukrainy – pokój i wojna" podczas 4 Design Days, fot. mat. pras.

Podczas 4 Design Days (26-29 stycznia, MCK w Katowicach, www.4dd.pl) odbędzie się wystawa "Architektura Ukrainy - pokój i wojna", która przybliży architekturę ukraińską okresu przedwojennego, ukaże zniszczenia wojenne, a także przedstawi propozycje odbudowy miast ukraińskich.

REKLAMA

  • Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy we współpracy z SARP zainicjowała projekt wystawienniczy w Polsce pt. "Architektura Ukrainy - wojna i pokój".
  • Wystawa obejmuje prace konkursowe Nagrody roku NSAU 2022 oraz propozycje dotyczące powojennej odbudowy Ukrainy.
  • Ekspozycję będzie można oglądać podczas tegorocznych 4 Design Days 2023 w dniach 26-29 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Na wschodzie i południu Ukrainy trwają krwawe bitwy, w miastach rozbrzmiewają sygnały nalotów, służby ratownicze i komunalne pod ostrzałami zaczynają rozbierać ruiny i przywracać infrastrukturę na wyzwolonych terenach. Czy wypada mówić o nowoczesnej architekturze i designie w warunkach wojennych? Trzeba, bo w czasie wojny architekci nie mogą milczeć. Należy pamiętać, że po zakończeniu każdej wojny przychodzi pokój, a wraz z nim potrzeba odbudowy tego, co zostało zniszczone.

Pomoc międzynarodowa dla Ukrainy, a zwłaszcza jej najbliższego sąsiada – Polski, będzie miała ogromne znaczenie w powojennej odbudowie. Aby przybliżyć polskim kolegom architekturę ukraińską okresu przedwojennego, ukazać zniszczenia wojenne, a także przedstawić propozycje odbudowy miast ukraińskich, NSAU we współpracy z SARP zainicjowała projekt wystawienniczy w Polsce. Wystawa obejmuje prace konkursowe Nagrody roku NSAU 2022 oraz propozycje dotyczące powojennej odbudowy Ukrainy.

WEŹ UDZIAŁ W 4 DESIGN DAYS 2023

Na wystawie będą także eksponowane prace studentów-architektów uczelni polskich i ukraińskich, dotyczące odbudowy mieszkań i obiektów socjalnych. Ważnym działem będzie ekspozycja organizacji i firm produkcyjnych, już uczestniczących w programach współpracy z architektami ukraińskimi, takimi jak krakowska WIDO czy AYA Found.

Planujemy dyskusję na temat współpracy ukraińskiego i polskiego środowiska architektonicznego w okresie wojennym i po jego zakończeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie