×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

10 chętnych do przebudowy mostu w Porąbce

  • Autor: PAP
  • 06 wrz 2022 11:24
10 chętnych do przebudowy mostu w Porąbce
Dziesięć ofert wpłynęło w przetargu na rozbiórkę starego i budowę nowego mostu w Porąbce. fot. Shutterstock

Dziesięć ofert wpłynęło w przetargu na rozbiórkę starego i budowę nowego mostu w Porąbce. To już drugie podejście do wyłonienia wykonawcy.

REKLAMA

  • Dziesięć ofert wpłynęło na ogłoszony przez powiat bielski przetarg, który ma wyłonić wykonawcę rozbiórki prowizorycznej przeprawy i budowy nowego mostu na rzece Sole w Porąbce – dowiedziała się PAP w starostwie.
  • Oferty wahają się od 42,5 mln zł do 78 mln zł.
  • Wykonawca, z którym zostanie podpisana umowa, będzie miał 20 miesięcy na realizację.

Obecnie przez rzekę Sołę w Porąbce przejechać można wąskim mostkiem, na którym ruch aut odbywa się wahadłowo. Obowiązuje też ograniczenie wagowe. Przeprawa stanowi problem w przypadku konieczności przejazdu służb ratowniczych. Zostanie ona rozebrana.

Wykonawca wybuduje nowy most na rzece oraz przebuduje odcinki dróg prowadzących do niego: wojewódzkiej 948 oraz powiatowych 4480S i 1456S. Przeprawa o długości blisko 130 m ma pomieścić drogę w obu kierunkach i chodniki.

To już drugie podejście do wyłonienia wykonawcy. Poprzedni przetarg został ogłoszony tuż po tym, jak powiat zagwarantował sobie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Dróg w wysokości 23,2 mln zł. Inwestycja szacowana była na 29 mln zł.

Rzeczniczka starostwa Magdalena Fritz powiedziała PAP, że przetarg został unieważniony pod koniec ubiegłego roku, ponieważ najtańsza z siedmiu ofert była o blisko 20 mln zł wyższa od szacowanych nakładów. Starosta bielski Andrzej Płonka mówił wówczas PAP, że powodem były m.in. gwałtownie rosnące ceny stali.

Fritz przypomniała w rozmowie z PAP, że powiat otrzymał później 15 mln zł dofinansowania na most w drugiej edycji Polskiego Ładu. Samorząd dysponuje zatem ok. 45 mln zł. Jak poinformowała, spośród dziesięciu ofert, które napłynęły, cztery nie przekroczyły tej kwoty. Trwa analiza ofert.

Istniejący most, a właściwie kładkę pieszo-jezdną, zbudowali kilkadziesiąt lat temu żołnierze po powodzi. Miała stanąć tymczasowo, ale służy do dziś. Jest już bardzo wyeksploatowana. Budowa nowego mostu ułatwi kierowcom dotarcie z Porąbki do miast - Bielska-Białej, Kęt i Żywca, a także sąsiednich gmin - Kóz, Czernichowa i Wilkowic.

Porąbka leży na wschód od Bielska-Białej. Mieszka tam ok. 4000 osób, a w całej gminie ok. 15,5 tys. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie