×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

51 architektów z Polski i świata chce projektować Plac Małachowskiego

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 cze 2014 14:26
51 architektów z Polski i świata chce projektować Plac Małachowskiego
Plac Małachowskiego w Warszawie

Konkurs na zagospodarowanie Placu Małachowskiego trwa. Zarząd Terenów Publicznych, organizator konkursu na koncepcję modernizacji tej części Śródmieścia, we wtorek, 17 czerwca, zakończył przyjmowanie prac. Wpłynęło aż 51 koncepcji od architektów, urbanistów z Polski i ze świata.

REKLAMA

Dobiegający końca konkurs był możliwy dzięki pracy inicjatorów zabiegających o zmiany przestrzeni trwającej 3 lata. Do koalicji starającej się o doprowadzenie do modernizacji Placu Małachowskiego, składającej się z instytucji świata kultury, biznesu, nauki, religii, okalających Plac: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy oraz firmy Hochtief Development Poland sp. z o.o., rewitalizującej kamienice: Hrabiego Raczyńskiego i przy ulicy Mazowieckiej 2/4, dołączył Urząd Dzielnicy Śródmieście.

Inicjatorom modernizacji zależy na tym, aby przywrócić temu fragmentowi Śródmieścia wytyczonemu w 1825 r. u zbiegu ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej – rangę placu miejskiego. Plac położony w pobliżu pięknych tras spacerowych – Ogrodu Saskiego czy Traktu Królewskiego, zasługuje na to, by oddać go mieszkańcom, wzorem dobrych praktyk stosowanych w innych europejskich stolicach.

Uczestnicy konkursu przez ostatnie 3 miesiące tworzyli takie idee zagospodarowania Placu Małachowskiego, które umożliwią otwarcie kolejnego miejsca w stolicy przyjaznego dla mieszkańców i turystów, z przestrzenią do organizacji wydarzeń kulturalno-artystycznych, gdzie będzie można odpocząć, spotkać się i wymienić doświadczeniami, pospacerować. W pracach konkursowych należało zaproponować sposób połączenia historycznej funkcji Placu z wymaganiami współczesnych użytkowników, zaakcentować architektoniczną i funkcjonalną rolę zabytkowych budynków oraz uwzględnić wymagania Stołecznego Konserwatora Zabytków, Inżyniera Ruchu, a także wnioski z konsultacji społecznych.

Najlepsze prace wybierze Sąd Konkursowy, któremu przewodniczy wybitny architekt Andrzej M. Chołdzyński. Zarząd Terenów Publicznych przyzna laureatom nagrody pieniężne: 40 000  zł  za I miejsce, 20 000 zł za II miejsce, 10 000 zł za III miejsce i dwa wyróżnienia, w łącznej wysokości 10 000 zł.

Zwycięska koncepcja posłuży do wykonania dokumentacji budowlanej, wykonawczej i kosztorysowej modernizacji Placu. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona w I połowie lipca 2014 r. Dzieła architektów i projektantów będzie mógł obejrzeć każdy chętny, bowiem zostaną one zaprezentowane na pokonkursowej wystawie, która zostanie zainaugurowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Ponieważ prace związane z modernizacją Placu Małachowskiego od samego początku prowadzone są w modelu w pełni partycypacyjnym, zaplanowano także publiczną dyskusję pokonkursową dla mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów miejskich, architektów, urbanistów i wszystkich zainteresowanych kierunkami rozwoju przyjaznej przestrzeni w mieście. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie