×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Aż 29 pracowni w konkursie organizowanym przez BGK Nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 29 maj 2018 15:28
fot. pixabay.com

Do konkursu na opracowanie projektu modelowego osiedla mieszkaniowego "Spacerowa" na krakowskich Klinach zgłosiło się 29 pracowni - poinformowała rzecznik prasowa BGK Nieruchomości Ewa Syta.

REKLAMA

"W środę na podstawie przesłanych dokumentów Sąd Konkursowy - złożony z architektów, przedstawicieli Urzędu Miasta w Krakowie i członków zarządu BGK Nieruchomości - dokona preselekcji uczestników. Finalnie do udziału w konkursie zostanie zaproszonych od czterech do ośmiu pracowni urbanistyczno-architektonicznych" - podała Ewa Syta.

Merytorycznym partnerem konkursu jest krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Poprzez formularz na stronie internetowej www.bgkn.pl zgłosiło się 29 pracowni (54 pracownie zarejestrowały się na platformie). "Złożyły one ideowe szkice urbanistyczne wraz z portfolio i credo, rozumianym jako zapis pomysłów i poglądów dotyczących kształtowania osiedli i niskobudżetowych mieszkań na wynajem" - poinformowano.

Głównym zadaniem projektantów jest opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej modelowego osiedla mieszkaniowego. "Uczestnicy konkursu stworzą także projekt zabudowy dla fragmentu blisko 18-hektarowej działki położonej w rejonie ulic Spacerowej, Komuny Paryskiej, bpa A. Małysiaka" - poinformowała Ewa Syta.

"Powstające w oparciu o wyniki konkursu osiedle ma oferować dostęp do infrastruktury społecznej - takiej jak żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa, przychodnia lekarska czy punkty handlowo-usługowe" - zaznaczyła. "Dodatkowo na jego terenie mają znaleźć się skwery, place zabaw, ogródki i wspólne przestrzenie, które sprzyjają nawiązywaniu kontaktów sąsiedzkich, integrowaniu lokalnej społeczności i decydują o komforcie zamieszkiwania" - dodała.

W konkursie przewidziano trzy nagrody na łączną kwotę 50 tys. zł. Ponadto każdy z zakwalifikowanych do konkursu uczestników otrzyma wynagrodzenie za wykonanie zlecenia konkursowego. Wybrany projekt będzie realizowany według przedstawionej koncepcji urbanistycznej i wybranego fragmentu zabudowy uczestnika konkursu. Ponadto każdy z uczestników może otrzymać zaproszenie do udziału w negocjacjach z wolnej ręki na wykonanie projektów zabudowy dla tego terenu.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 3 sierpnia 2018 roku.

Program Mieszkanie Plus działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za komercyjny obszar odpowiada BGK Nieruchomości, która ma w budowie około 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. Katowicach, Wałbrzychu, Kępnie, Kępicach i Gdyni.

Klucze do pierwszych lokali wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie plus wręczano już w Jarocinie. W Białej Podlaskiej do mieszkań wprowadzają się pierwsze rodziny, wszystkie mają zamieszkać w 186 lokalach na przełomie maja i czerwca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie