REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Aż 36 pracowni architektonicznych w konkursie na projekt Centrum Muzyki

  • Autor: PAP
  • 20 wrz 2018 15:39
Aż 36 pracowni architektonicznych w konkursie na projekt Centrum Muzyki
fot. Fotolia

36 propozycji od pracowni i biur z kraju oraz zagranicy zgłoszono do międzynarodowego u na projekt siedziby Centrum Muzyki w Krakowie i otaczającego go parku. Wybór zwycięskiej koncepcji nastąpi na początku grudnia tego roku.

REKLAMA

Konkurs ogłosiło województwo małopolskie wspólnie z miastem Kraków na początku zeszłego miesiąca. Obecnie komisja konkursowa będzie oceniać złożone wnioski. Uczestnicy, którzy przejdą etap formalny, zostaną poproszeni o przedstawienie prac konkursowych do 19 listopada.

Oceniająca prace komisja będzie zwracać uwagę nie tylko na oryginalność rozwiązań architektonicznych, ciekawą bryłę, która dobrze wkomponuje się w otoczenie (w tym zaplanowany w sąsiedztwie kompleks akademicki Akademii Muzycznej), walory akustyczne, ale także na ekologiczne aspekty inwestycji. Wysoko oceniane będą rozwiązania technologiczne, które sprawią, że Centrum Muzyki będzie nowoczesne, energooszczędne i możliwie mało uciążliwe dla środowiska. Zwycięska koncepcja zostanie ogłoszona do 3 grudnia tego roku.

Pula nagród w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym wynosi 300 tys. zł, z czego zwycięzcy przypadnie 150 tys. zł.

Centrum Muzyki ma powstać do 2024 r. przy ul. Skrzatów, nieopodal brzegu Wisły. Jego serce mają stanowić nowoczesne sale koncertowe - z największą, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1,4 tys. osób. Obok niej ma również powstać tzw. miejska sala koncertowa miesząca 650-800 słuchaczy i sala recitalowa na 270-300 miejsc.

W projekcie budynku muszą się również znaleźć przestronne sale prób, sala multimedialna, a także przestrzeń edukacyjna i restauracja. Zakłada się, że powierzchnia użytkowa całego obiektu będzie miała 28 tys. m kw. Konkurs obejmuje też projekt parku, który ma okalać Centrum Muzyki.

Swoją siedzibę w nowym Centrum znajdą krakowskie instytucje muzyczne, w tym Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Koszt całego przedsięwzięcia szacuje się na ok. 265 mln zł

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie