BE DDJM Architekci zaprojektują Krakowskie Centrum MuzykiPropertyDesign.pl - 22-12-2020 12:50


BE DDJM Architekci wygrali ogłoszony przez miasto międzynarodowy konkurs na koncepcję Krakowskiego Centrum Muzyki. Obiekt ma powstać do końca 2023 roku w Cichym Kąciku koło Błoń.

Decyzję sądu konkursowego ogłosił we wtorek na konferencji prasowej prezydent, Krakowa Jacek Majchrowski. Zwyciężyła koncepcja pracowni BE DDJM Architekci Sp. z o.o. z Krakowa.

- Pierwszą nagrodę przyznano za wyrazistość formalną zwartego układu bryły projektowanego obiektu Krakowskiego Centrum Muzyki, ukształtowaną z zastosowaniem założeń opartych o klasykę wzorca tego typu budynku, zawierającego dobrze przemyślany układ współpracujących ze sobą elementów traktów funkcjonalnych budynku, co zarówno zapewnia jego sprawne funkcjonowanie, jak i daje znakomity potencjał możliwości etapowania przy jego realizacji - napisał w uzasadnieniu wyniku Sąd Konkursowy.

Doceniono otwartość bryły na otoczenie, podkreślając potencjał społeczny obiektu. - Zaprojektowana bryła, w zaproponowanej technologii prefabrykatu z białego betonu, śnieżnobiałym portykiem ze świecącym wnętrzem zamykająca perspektywę Błoń, z jej otwarciem przeszklonymi przestrzeniami komunikacyjnymi na istniejący kontekst przestrzenny daje pewność uzyskania donośnego obiektu o jednocześnie klasycznej artykulacji i bardzo nowocześnie rozumianym, minimalistycznie powściągliwym języku form. Uzyskany efekt przestrzenny daje dużą pewność przełożenia na społeczne oddziaływanie obiektu - czytamy dalej w uzasadnieniu.

Skład zespołu autorskiego projektu:
autorzy: Jarosław Kutniowski, Marek Dunikowski, Aleksandra Dzienniak, Mateusz Dudek
konsultacje: prof. Dietmar Eberle
współpraca autorska: Aleksandra Śliwa, Natalia Burnagiel, Maksym Buta
akustyka: Muller-BBM - prof. Karlheinz Muller, Dipl.-Ing. Petra Nies
instalacje: MK Janura
konstrukcja: GSBK

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 zł brutto oraz możliwość zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej.

Międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na obiekt w Cichym Kąciku ogłoszony został w sierpniu tego roku. Za konkurs z ramienia miasta odpowiadała Agencja Rozwoju Miasta Krakowa i krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.