×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Będzie konkurs na projekt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego

  • Autor: UM Poznań
  • 12 cze 2018 13:17
  • Aktualizacja: 12 cze 2018 13:20
fot. pixabay.com

Nowoczesny budynek Muzeum Powstania Wielkopolskiego stanie na wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Konkurs na projekt budynku powinien być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 150 mln zł.

REKLAMA

Ostateczną lokalizację dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego - Wzgórze św. Wojciecha - wskazał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. Jest to należąca do miasta działka, położona pomiędzy Przedszkolem nr 29 a terenem Starej Rzeźni, w pobliżu pomnika Armii Poznań. Historycznie znajduje się wewnątrz XIX- wiecznego pierścienia fortyfikacyjnego, w odległości ok. 1 km od Starego Rynku, na szlaku do Parku Cytadela - informuje oficjalny portal miejski Poznania.

Powierzchnia działki to ponad 1 ha. Budynek, który tam stanie, będzie miał powierzchnię 10 tys. m.kw, z czego niemal jedna trzecia będzie przeznaczona na stałą wystawę. Zespół specjalistów pracuje nad nią już od 2016 roku, konsultantami są historycy UAM.

Wystawa przybliży historię powstania nie tylko w aspekcie militarnym. Ekspozycja będzie opowiadać również o postawach obywatelskich i dojrzałości myśli politycznej oraz skuteczności dyplomatycznej. Ukazany też zostanie wpływ zrywu Wielkopolan na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprezentowane będą formy pamięci o powstaniu i losy jego uczestników.

Na pozostałych 60 proc. powierzchni budynku znajdą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości jest gotowe do ogłoszenia konkursu na projekt architektoniczny nowej siedziby. Rozstrzygnięcie możliwe jest już w grudniu tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie