Best of the best! To do nich trafiły statuetki Property Design Awards 2020!PropertyDesign.pl - 06-02-2020 17:49


Najlepsi projektanci, unikalne inwestycje i wyjątkowe pomysły. Znamy zwycięzców kolejnej edycji konkursu Property Design Awards. Statuetki w 10 kategoriach oraz nagrody specjalne trafiły do rąk zwycięzców podczas uroczystej gali, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas 4 Design Days 2020. Organizatorem plebiscytu jest PropertyDesign.pl.

Property Design Awards 2020 zostały przyznane w 10 kategoriach. Wręczone zostały także dwie nagrody specjalne. Zwycięzcy zostali wyłonieni po podliczeniu głosów jury i czytelników portalu PropertyDesign.pl.

Laureaci otrzymali wyjątkowe statuetki, wyjątkowe, bo zaprojektowane przez samego Oskara Ziętę. Galę poprowadziła para dziennikarzy: Jarosław Kuźniar i Beata Tadla.

{film;16820}

Oto lista nagrodzonych:

Bryła - centrum handlowe

Nagroda trafiła do Centrum Tkalnia w Pabianicach. Statuetkę wręczyli:  Małgorzatę Burzec- Lewandowską, redaktor naczelna PropertyDesign.pl oraz Robert Posytek, redaktor naczelny PropertyNews.pl, zaś odebrali Kamil Majcherczak, prezes zarządu spółki Tkalnia, Robert Zapędowski, dyrektor marketingu, architekt Marcin Wojtys z pracowni Wojtys Wojtowicz Architekci oraz architekt Marek Arciszewski z pracowni MAAI.

- To była trudna inwestycja, szczególnie w Pabianicach, gdzie przemysłowa tkanka jest w złym stanie. Ten projekt wymagał inwestora wyjątkowo wytrwałego - mówił architekt Marek Arciszewski.

Tworzenie centrum handlowego poprzez rewitalizowanie chylącej się ku ruinie hali fabrycznej, to droga o wiele dłuższa i kosztowniejsza niż zbudowanie go od podstaw. Ale za to efekt takiego przedsięwzięcia bywa nieporównanie bardziej ekscytujący… I takie właśnie jest Centrum Tkalnia w Pabianicach!

Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się następujące obiekty: Galeria Młociny w Warszawie, Centrum Tkalnia w Pabianicach, Galeria Stara Ujeżdżalnia w Jarosławiu, Vendo Park w Pułtusku i Centrum Janki - rozbudowa i modernizacja.

Bryła – biurowiec

Nagrodę w tej kategorii otrzymał biurowiec Brama Miasta w Łodzi. Statuetkę wręczył Mikołaj Machulik, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, zaś odebrał Martę Krymarys, menedżer projektu oraz Przemo Łukasik, współwłaściciel grupy Medusa.

- Brama Miasta to był projekt, na którym spoczywały bardzo wysokie oczekiwania odnośnie jego architektury i bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy tę nagrodę bo ona potwierdza, że udało się nam tym wymaganiom sprostać - mówiła Marta Krymarys, menedżer projektu.

- Dziękuję firmie wykonawczej Skanska, bez której ten budynek by się nie ziścił w tej formie, w jakiej go dziś oglądamy. Dziękuję miastu i zespołowi, z którym pracowaliśmy - mówił Przemo Łukasik, współwłaściciel grupy Medusa. 

Ten budynek stał się nowym, charakterystycznym punktem i symbolem miasta. Dzięki niezwykłej elewacji, wzbogaca okolicę oryginalną architekturą wkomponowaną w fabryczny charakter Łodzi.

W kategorii Bryła – Biurowiec wyróżniona została też: Chmielna 89.

Nagrodę wręczyła Małgorzata Burzec-Lewandowska, a nagrodę odebrał Tomasz Zydorek z firmy Cavatina.

- Dziękuję! Chmielna na stałe zmieniła centrum Warszawy! - mówi Tomasz Zydorek, Cavatina.

Nie jest ani największy, ani najwyższy w Warszawie. Ale z całą pewnością jest jednym z najbardziej spektakularnych biurowców w stolicy. Swoim kształtem przypomina kryształ.

Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się następujące obiekty: Elektrownia Powiśle w Warszawie, Brama Miasta w Łodzi, Cu Office we Wrocławiu, Chmielna 89 w Warszawie i Biura przy Bramie w Warszawie.

Bryła - hotel

Nagrodę w tej kategorii otrzymał Hampton by Hilton Kalisz. Nagrodę wręczyła dr Krystyna Łuczak-Surówka, historyk i krytyk dizajnu, zaś odebrał ze strony firmy Antczak Investment Maciej Chrzan oraz założycieli studia MODO architektura – Piotr Chojara i Tomasz Borowiak.

- Rzeczywiście obiekt, który przestał funkcjonować w Kaliszu, udało się wznowić. Dziękuję za nagrodę! - mówił Maciej Chrzan.

- Chcielibyśmy podziękować zewnętrznemu zespołowi, który włożył w projekt dużo pracy. Projekt był wymagający, sam obiekt był zdegradowany, ale miał bogatą historię. Mamy nadzieję, że zmiana tego obszaru będzie postępować - mówił Piotr Chojara.

- Nie byłoby takiego efektu bez wysiłku wykonawcy. Rewitalizacja obiektu to bardzo duże wyzwanie - zaznaczył Tomasz Borowiak. 

Ten hotel ma do zaoferowania dużo więcej niż tylko miejsca noclegowe. Powstał w ramach rewitalizacji fabryki fortepianów, choć sam mieści się w zupełnie nowym budynku, który dobudowano do zabytkowej części obiektu. Charakter hotelu Hampton by Hilton Kalisz idealnie wpisuje się w atmosferę tego miejsca.

Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się następujące obiekty: Hampton by Hilton Kalisz, Radisson Blu Hotel & Residences Zakopane, Gwiazda Morza Resort SPA & Sport, Motel One Warszawa-Chopin i Puro Hotel Warszawa.

Bryła – obiekty publiczne

Nagrodę w tej kategorii otrzymał obiekt PKO Rotunda w Warszawie. Statuetkę wręczył Robert Posytek, a nagrodę odebrał z ramienia PKO Banku Polskiego – Rafał Antczak, wiceprezes PKO BP oraz Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta z biura Gowin&Siuta. 

- Dziękuję za nagrodę i dziękuję za zaangażowanie architektów, generalnemu wykonawcy i pracownikom, bo wszyscy byli w ten projekt mocno zaangażowani. To największy oddział PKO Banku Polskiego, zaś budynek skrywa jeszcze kilka niespodzianek! - mówi Rafał Antczak, PKO Bank Polski.

- To dla nas duże wyróżnienie! Chciałabym podziękować inwestorowi za zaangażowanie i konsekwencję w dążeniu do realizacji zamierzeń funkcjonalnych. Mam nadzieję, że budynek spełni oczekiwania wszystkich warszawiaków - mówi Bartłomiej Gowin.

To zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Warszawy. Od 50. lat jest także ulubionym miejscem spotkań warszawiaków. Dzięki wysiłkom inwestora i architektów, Rotunda w nowej odsłonie zachowała swoje dziedzictwo w nowoczesnym wydaniu.

Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się następujące obiekty: PKO Rotunda w Warszawie,  Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne w Markach, Centrum Promocji Drewna Jata, Szpital Uniwersytecki w Krakowie i Siedziba Izby Celnej w Krakowie.

Przestrzeń Publiczna

Property Design Awards 20120 otrzymało: Open Air Museum Cieszyn. Nagrodę wręczył Szymon Hanczar – dizajner, właściciel Hanczar Studio, zaś odebrała Burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz oraz Joanna Kujda i Patrycja Fersztorowska, projektantki z firmy RS+.

- Jestem niezwykle dumna z tej nagrody. Oczywiście to tylko "pół" nagrody, bo "drugie pół" jest po czeskiej stronie. Jest to jeden z wielu projektów transgranicznych, jakie w naszym mieście się odbywają. - mówiła Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Cieszyna.

- Chciałyśmy podziękować miastu Cieszyn za współpracę i wszystkim osobom, zaangażowanym w ten projekt - mówiły Joanna Kujda i Patrycja Fersztorowska, projektantki z firmy RS+.

Jak zagospodarować wąski, zadrzewiony i raczej zaniedbany teren nad stromym brzegiem rzeki? Jak to zrobić, by powstało tam miejsce dla ekspozycji opowiadającej dzieje podzielonego miasta? Tak, jak zrobili to w Cieszynie.

Wśród najlepszych 5 najlepszych przestrzeni publicznych znalazły się: Park Reduta w Krakowie, Park Centralny w Gdyni, pierwszy etap Park Wodny Moczydło – modernizacja, Plac do Radości i Open Air Museum Cieszyn.

Design wnętrze – obiekty publiczne

Statuetkę zdobyło Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Nagrodę wręczył Mikołaj Machulik, prezes SARP o. Katowice, zaś odebrali Mieczysław Bielawski – dyrektor kreatywny oraz współwłaściciel firmy ART FM, Tomasz Ostrowski, dyrektor do spraw promocji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz architekci Anna Skrzydlewska i Maksymilian Majoch.

- Dziękujemy za wyróżnienie! Muzeum zostało otwarto w nowej, wspaniałej formie. Dziękujemy zespołowi projektantów. Zapraszam do Krakowa do odwiedzenia Muzeum Książąt Czartoryskich - mówił Tomasz Ostrowski, dyrektor do spraw promocji Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Wyzwanie było wielkie, sam projekt był niezwykle trudny! Dziękuję za docenienie! - mówił Mieczysław Bielawski, dyrektor kreatywny oraz współwłaściciel firmy ART FM.

Dostępne i nowoczesne, ale nawiązujące także do tradycji najstarszej w Polsce kolekcji muzealnej – takie jest nowe oblicze Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Po przebudowie pojawił się w nim między innymi przeszklony dach nad dziedzińcem Pałacu oraz szklana kładka.

Wśród najlepszych 5 wnętrz obiektów publicznych znalazły się: Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – nowa aranżacja wnętrz i ekspozycja, Muzeum Woli w Warszawie, Stary Teatr Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu, Kino Muza w Poznaniu.

Design – Wnętrza: Przestrzeń Handlowo-Usługowa

Nagroda trafia do 4F Flagship Store w Westfield Arkadia.  Nagrodę wręczył Szymon Hanczar, zaś odebrała Katarzyna Sepielak – kierownik działu architektów w spółce OTCF.

- To bardzo wyjątkowy wieczór i czuję się zaszczycona, że mogę odebrać tę statuetkę w imieniu zarządu. Ta nagroda to zwieńczenie pracy wielu zespołów wewnątrz naszej firmy: projektowych, kreatywnych oraz współpracy z firmami zewnętrznymi, które przyczyniły się do tego, aby powstał, wyjątkowy w historii marki, 4F sklep. To przedsięwzięcie przynosi nam ogromną satysfakcję, bo jest próbą powiedzenia własnych głosem, czym jest marka 4F dla naszych klientów, pokazaniem designu i nowoczesnych technologii naszymi oczami, próbą prowadzenia klientów przez dobrze zaprojektowany funkcjonalnie sklep - mówiła Katarzyna Sepielak. 

Inspiracją dla architektów odpowiedzialnych za projekt tego salonu była miejska dżungla. Wystrój najnowocześniejszego i największego sklepu 4F jest więc połączeniem, odwołujących się do natury, miękkich form z industrialną estetyką charakterystyczną dla zurbanizowanej przestrzeni miejskiej.

Wśród najlepszych 5  wnętrz w przestrzeni handlowo-usługowej znalazły się: Lukullus w St. Tropez, 4F Flagship Store w Westfield Arkadia, Orsay w Cuprum Arenie w Lubinie, Niewinni Czarodzieje 2.0., Green Caffè Nero w centrali Banku Millennium.

Design - Wnętrza: Biura

Statuetkę otrzymało: Biuro Worko w biurowcu Promenady Zita we Wrocławiu. Statuetkę wręczyła dr Krystyna Łuczak-Surówka, a odebrali ją Danuta Barańska, dyrektor kreatywna Tetris oraz Tobiasz Roka, dyrektor działu inwestycji w Trudo.

- Dziękuję za wyróżnienie zaprojektowania Worko w bardzo nowoczesnym biurowcu. Motywem przewodnim był Wrocław. Stworzyliśmy go w systemie design&build. Dziękuję całemu zespołowi za pracę nad projektem - mówiła Danuta Barańska, dyrektor kreatywna Tetris.

- To duże wyróżnienie! Nowoczesne przestrzenie biurowe potrzebują czegoś nowego i ciekawego - mówił Tobiasz Roka, dyrektor działu inwestycji w Trudo.

W tym biurze króluje motyw rzek, który łączy się z elementami nawiązującymi do
charakterystycznych dla Wrocławia mostów. Taką koncepcję zagospodarowania przestrzeni biurowej dla nowej marki coworkingowej, która pojawiła się w biurowcu Promenady Zita, stworzyła firma Tetris.

Wśród najlepszych 5 najlepszych wnętrz biurowych znalazły się: Nordea Less Waste Office w Łużycka Office Park w Gdyni, Biuro Worko w biurowcu Promenady Zita we Wrocławiu [ŁORKO], Biuro Sii w biurowcu Olivia Business Centre w Gdańsku, Biuro Cavatina Holding w kompleksie Equal Business Park w Krakowie, Biuro Microsoft Polska w Warszawie.

Design –Wnętrza: Centrum Handlowe

Nagrodzone wnętrze to: Poznań Plaza. Nagrodę wręczył Mariusz Szczelina, zaś odebrali Kamil Michael– prezes firmy Klepierre oraz Łukasz Derlacki – prezes ARS Retail Design.

- Dziękuję członkom jury za tę nagrodę - mówił Kamil Michael.

- Bardzo dziękujemy zarządowi Kleppiere za zaufanie. Praca trwała dwa lata. Czujemy się wyróżnieni i jestem bardzo szczęśliwy, że otrzymaliśmy tę statuetkę - dodał Łukasz Derlacki.

Za modernizację odpowiadała firma Inifine.

Więcej światła, nowy foodcourt, mnóstwo przestrzeni wspólnych i wyspy wypoczynkowe –
Poznań Plaza w nowej odsłonie naprawdę zaskakuje. A przede wszystkim jest pięknie, jasno i przestrzennie.

Wśród najlepszych 5 najlepszych wnętrz centrów handlowych znalazły się: Poznań Plaza, Centrum Janki - rozbudowa i modernizacja, Foodstacja w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu, Galeria Młociny w Warszawie, Nowe Czyżyny w Krakowie.

Design - Wnętrza: Hotel

Nagroda została przyznana hotelowi Lake Hill Resort & SPA w Sosnówce. Nagrodę wręczyli Małgorzata Burzec-Lewandowska i Robert Posytek, zaś odebrały ją Paulina Czurak – właścicielka biura Ideograf oraz Ewa Bernecka, dyrektorka pre-opening.

- Dziękuję przede wszystkim inwestorowi i pracowni Ideograf za piękną współpracę - mówiła Ewa Bernecka, dyrektorka pre-opening.

- Dziękuję całemu zespołowi, który dzielnie walczył z przeciwnościami losu - mówiła Paulina Czurak, właścicielka biura Ideograf.

Głównym założeniem koncepcji wnętrz tego hotelu było stworzenie luksusowej przestrzeni,
która nie kolidowałaby z dzikością pięknej przyrody Karkonoszy i Zalewu Sosnówka.

Wśród najlepszych 5 najlepszych wnętrz hotelowych znalazły się: Motel One Warszawa-Chopin, Moxy Warsaw Praga w Warszawie, Lake Hill Resort & SPA w Sosnówce, Hotel ibis Styles Stare Miasto w Lublinie, Puro Hotel Warszawa.

Nagrody Specjalne

Pierwszą nagrodę specjalną przyznaną przez Redakcję PropertyDesign.pl wręczył Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury - przewodniczący Jury.

Nagrodę specjalną przyznaną otrzymał Aaron Betsky – krytyk sztuki, architektury i designu.

- Bardzo dziękuję. Czuję się zaszczycony, że mogę tutaj być i odbierać tę nagrodę. Polska architektura ma duży potencjał i wierzę, że rozwinie się, aby osiągać wysokie cele, ku wielkiemu pięknu - mówił Aaron Betsky.

Nagroda ta trafiła do jednego z największych autorytetów świata architektury, gwiazdy V edycji 4 Design Days, autora kilkudziesięciu książek, wykładowcy akademickiego, jednego z najbardziej znanych krytyków architektury na świecie.

Druga nagroda specjalna powędrowała do jednej z najczęściej nagradzanych i wyróżnianych pracowni w Polsce, biura projektowego JEMS Architekci. Nagrodę odebrali Marcin Sadowski, Paweł Majkusiak
oraz Marek Moskal. Nagrodę wręczył prezes zarządu Grupy PTWP, Wojciech Kuśpik.

- To nagroda dla całego naszego zespołu, to też nagroda dla naszych inwestorów. Architektura jest elementem jakości naszego życia - mówił Marcin Sadowski.

Od trzydziestu lat budują lepszą jakość architektury w Polsce. Ich projekty zawsze powstają z
szacunkiem do otoczenia i korzystających z nich ludzi. W swojej pracy zawsze dążą do
racjonalnej, powściągliwej i odpowiedniej formy architektonicznej. Przykłady? Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

DESIGN-it-UP – PROJEKT NA STARCIE

Podczas gali rozstrzygnięto również DESIGN-it-UP – PROJEKT NA STARCIE. Konkurs ten skierowany jest do twórców innowacyjnych rozwiązań i technologii, które pomagają architektom, designerom, a także firmom działającym w branży wyposażenia wnętrz (producentom i dystrybutorom) w tworzeniu nawet najbardziej odważnych koncepcji, usprawniają i optymalizują proces ich przygotowania i realizacji, zapewniają pracę w większym komforcie i mniejszym stresie.

Nagrodą dla wygranej firmy jest kampania promocyjna w mediach PTWP SA oraz roczny dostęp do sieci City Space w całym kraju. Nagrodę wręczył Head of Design w Robert Majkut Design, Robert Majkut oraz Sebastian Rączkowski z CitySpace.

Wygrała firma, która pomaga tworzyć odważne koncepcje, usprawnia i optymalizuje procesy wdrażania w życie nowatorskich idei, tworzy warunki do pracy w większym komforcie i z mniejszym stresem. Zwycięzcą został AQUARES, rozproszony inteligentny system mikroretencyjny.

- Jest to dla mnie bardzo wielkie wyróżnienie. Dziękuję bardzo! - mówił Wojciech Szymborski, prezes spółki AQUARES.

Więcej o 4 Design Days: www.4dd.pl