×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Branża tekstylna w duchu eko. Poznaliśmy zwycięzców Responsible Fahion Awards

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 04 lip 2022 11:48
Branża tekstylna w duchu eko. Poznaliśmy zwycięzców Responsible Fahion Awards
Branża tekstylna w duchu eko. Poznaliśmy zwycięzców Responsible Fahion Awards , fot. mat. pras.

Dominik Żyża został laureatem tegorocznej edycji Responsible Fashion Awards, konkursu promującego ekologiczne i etyczne rozwiązania z branży tekstylnej. Finał konkursu odbył się 24 czerwca w Warszawie.

REKLAMA

  • Konkurs Responsible Fashion Awards od trzech lat organizowany jest przez Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru we współpracy z LPP.
  • Głównym celem jest promowanie proetycznych i proekologicznych rozwiązań w branży fashion oraz wspieranie młodych projektantów działających w myśl zasad zrównoważonego rozwoju.

- Cieszę się, że mimo pandemii oraz specyficznych czasów, w jakich organizujemy konkurs, udało nam się przeprowadzić skutecznie i terminowo trzy dotychczasowe edycje. Fantastyczne jest to, że bierze w nim udział tylu studentów i absolwentów z różnych szkół, nie tylko artystycznych – podkreśla Magdalena Płonka, dyrektorka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru.

Tegoroczny finał RFA odbył się w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje prace zaprezentowała dziewiątka finalistów: Alicja Bogusz, Małgorzata Dzierżęga, Aleksandra Dzwonkowska, Dorota Gąsiorowska-Skrzypek, Mariia Horbenko, Gabriela Kozula, Julia Masłosz, Joanna Zontek, Dominik Żyża.

Zwycięzcą edycji został Dominik Żyża, student projektowania ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, którego projekt inspirowany był grzybami. Laureat otrzymał 10 tys. zł, możliwość prezentacji kolekcji na pokazie dyplomowym MSKPU, profesjonalną sesję zdjęciową sylwetek oraz ich prezentację na witrynach salonu Reserved.

- Kolekcja, którą zaprojektowałem nosi tytuł „Mycophyta-future of fashion”. Mycophyta jest łacińską nazwą królestwa grzybów. W projektach połączyłem klasyczny charakter odzieży ciężkiej kojarzący się z geometrią, prostymi cięciami i płaskimi płaszczyznami z kształtami zainspirowanymi grzybami. Tym samym, w artystyczny i abstrakcyjny sposób, pokazuję współzależność między modą a odpowiedzialnym oraz zrównoważonym kierunkiem, w który powinna zmierzać. Uważam, że materiały produkowane na bazie grzybów będą stanowiły bardzo ważny element branży, co jest już widoczne w najnowszych trendach. W dodatku ich produkcja wytwarza śladowe ilości CO2 oraz zużywa mniej wody od ich obecnie najczęściej używanych odpowiedników, co czyni je jednymi z najbardziej ekologicznych materiałów dostępnych na rynku – mówi Domnik Żyża.

Uczestników konkursu oceniało grono specjalistów z branży CSR, wykładowcy, dziennikarze i przedstawiciele świata mody. LPP reprezentowała Anna Sołtys, dyrektor biura produktowego Reserved w Warszawie, którą wspierała Natalia Szydłowska-Magdziarz, lider zespołu produktowego. Prace oceniała także Magda Jagnicka, stylistka i ambasadorka Reserved.

- Dla LPP współorganizacja konkursu Responsible Fashion Awards to okazja do wspierania młodych projektantów i wyłonienia talentów. Zdajemy sobie sprawę jak trudne jest stawianie pierwszych kroków w branży, dlatego w ten sposób chcemy promować kreatywnych artystów na początku ich drogi zawodowej. Wydarzenie wpisuje się również w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, której istotnymi składowymi są społeczna odpowiedzialność biznesu, etyka oraz ekologia – zaznacza Karolina Czajewska, specjalistka ds. employer brandingu oraz koordynatorka projektu z ramienia LPP.

W jury zasiedli również: Magdalena Płonka (dyrektorka MSKPU i wykładowczyni CSR), Ewelina Antonowicz (Sustainable Fashion Institute), Christina Bifano, Andrzej Foder (Politechnika Łódzka), Paulina Górska (dziennikarka, influencerka), Theresa Lobo (profesorka IADE Creative University Portugal), Michał Szulc (projektant, wykładowca ASP w Łodzi), Ewa Polkowska (MSKPU, projektantka Reserved), Karolina Sobańska, Ewelina Szymańska (laureatka II edycji RFA), Piret Puppart (profesor KA- Estonian Academy of Fine Arts), Ricardo Terzo (Marie Claire Italia), Michał Zaczyński (dziennikarz, krytyk mody), Anna Miazga (Sustainability Manager).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie