×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Concordia Design wśród najpiękniejszych budynków Wrocławia

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 03 gru 2021 09:21
Concordia Design wśród najpiękniejszych budynków Wrocławia
Concordia Design Wroclaw, fot. Juliusz Sokolowski

Concordia Design we Wrocławiu zgarnęła kolejną nagrodę. Tym razem w plebiscycie Piękny Wrocław, w kategorii "budynek użyteczności publicznej".

REKLAMA

  • Projekt Concordia Design z pracowniami Q2Studio i MVRDV na czele został wyróżniony 2. nagrodą w XXXI edycji konkursu Piękny Wrocław w kategorii “budynek użyteczności publicznej”! 
  • Piękny Wrocław to konkurs, w którym nagradzane są najlepsze budynki realizowane we Wrocławiu. W tym roku podsumowane zostały dwie edycje konkursu - trzydziesta i trzydziesta pierwsza.
  • Konkurs organizowany jest przez Prezydenta Wrocławia przy współudziale Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Wyspa Słodowa jest kultowym miejscem dla społeczności Wrocławia. To charakterystyczne miejsce jest wielofunkcyjną przestrzenią, która odpowiada na potrzeby mieszkańców. To punkt wypoczynkowo - rekreacyjny w centrum Wrocławia z dedykowaną przestrzenią na sport, eventy i aktywność społeczną “pod gołym niebem”. To także punkt widokowy w kierunku panoramy południowej części miasta.

Więcej o projekcie Concordia Design

Historycznie wyspa posiadała specyficzny charakter, odmienny od pozostałej części Starego Miasta. Od XIII wieku pełniła funkcje przemysłowe. Jej nazwa pochodzi od funkcjonujących na tym terenie w XV w. słodowni. Wraz ze zmianami zabudowy portowej i funkcjonowania technologii produkcji i barwienia płócien wytwarzanych w tej lokalizacji, następowały zmiany w sposobie zagospodarowania wyspy i samej zabudowie. Likwidacja umocnień Wrocławia po 1807 r. umożliwiła pojawienie się zabudowy mieszkaniowej.

Po II Wojnie Światowej nastąpiło przekształcenie terenu w obszar rekreacyjny dla mieszkańców miasta. Kamienica z oficyną, które zostały zamienione w obecny budynek Concordii Design, pozostały jedynymi elementami zabudowy kubaturowej na Wyspie Słodowej.

Kontekst otoczenia, jak i historia miejsca dały początek projektowi, który na dobre wpisał się w historię architektury Wrocławia, wynosząc ją na światowy poziom projektowania.

Nowy duch

Historia kamienicy sięga 1845 r, dlatego tak ważne było oddanie jej ducha w projekcie związanym z modernizacją budynku. Jak zatem połączyć nowoczesne centrum kreatywności i biznesu z inkubatorem dla młodych firm i start-up’ów, przestrzenią co-workingową i strefą kulinarną z zabytkową zabudową nie tracąc przy tym atrakcyjności historycznych elementów, ale nadając im nowy wyraz?

Ideą inwestora było budowanie społeczności Concordia Design w symbiozie z Wyspą Słodową. Koncepcja nawiązuje do historii tego miejsca i sprowadza strukturę do przyszłości. Jak? Zachowana fasada kamienicy wraz z charakterystycznymi zdobieniami i gzymsami płynnie przechodzi w nowoczesną i minimalistyczną formę.

Częściowe zachowanie szprosów w oknach, odrestaurowanie drzwi od oficyny i zrekonstruowanie drzwi frontowych nadaje dawnej świetności historycznej części fasady, zaś szklany void, za którym skrywa się wielobarwny mural wypełniający większość przestrzeni ściennych w strefie restauracyjnej (autorstwa Alicji Białej), ostatnia kondygnacja przekształcona w otwarty taras na świeżym powietrzu z konstrukcją stalowej pergoli i oszkloną balustradą, z największą w Polsce zieloną ścianą, do której wykorzystano ponad 10 tysięcy roślin tchnęły nowego ducha! Stworzyło to “żyjącą” strefę relaksu, która idealnie koresponduje z otoczeniem.

Przeczytaj także >> Case study: zaglądamy za kulisy realizacji Concordii Design Wrocław

Na parterze znajdziemy dużą, otwartą przestrzeń stworzoną na spotkania, wernisaże i wystawy, w której do wykończenia ścian użyto cegły z kamienicy. Poprzez otwarcie fasady na otoczenie, połączenie różnych funkcji - od pracy, przez relaks, po miejsce spotkań kulturalnych i wykorzystane rozwiązania architektoniczne odnosimy wrażenie otwartego charakteru budynku, który zachęca do odwiedzania.

Śmiało możemy powiedzieć, że kamienica odrodziła się na nowo!

Lokalne uznanie i zapisanie na kartach historii architektury

Piękny Wrocław to konkurs, w którym nagradzane są najlepsze budynki realizowane we Wrocławiu. W tym roku podsumowane zostały dwie edycje konkursu - trzydziesta i trzydziesta pierwsza. Kumulacja obu edycji wywołana pandemią, stała się niepowtarzalną okazją do jubileuszowej wystawy nagrodzonych prac ze wszystkich dotychczasowych odsłon konkursu w jego obecnej formie, jak i poprzednich wariantów. Jest to niezwykła okazja do poznania najlepszych obiektów wzniesionych we Wrocławiu w ostatnich latach, jak i poznanie najnowszej architektonicznej historii miasta.

Konkurs organizowany przez Prezydenta Wrocławia przy współudziale Towarzystwa Miłośników Wrocławia, ma na celu promować lokalne budownictwo i uhonorować szczególne dokonania twórcze w dziedzinie architektury. Jury w trakcie wyboru kierowało się przede wszystkim walorami architektonicznymi, przestrzennymi oraz funkcjonalno-użytkowymi. 1 grudnia br, w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród.

2. nagroda w konkursie Piękny Wrocław w kategorii “budynek użyteczności publicznej” to duże wyróżnienie na lokalnej arenie, zarówno dla realizacji, jak i pracowni architektonicznych, które brały udział przy stworzeniu projektu.

Warto podkreślić, że powstanie Concordii Design to wynik świetnej współpracy wielu osób!

Za projekt odpowiada holenderska pracownia MVRDV z wrocławskim Q2Studio w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków i architektem miejskim. Taka kooperacja pozwoliła na światowy poziom realizacji. Generalnym wykonawcą była firma Demiurg z Poznania.

Prace nad realizacją, to także liczna grupa zaangażowanych w jego powstanie. Pracom rozbiórkowym i wykopom pod fundamenty towarzyszyły prace archeologiczne. Co więcej, przez cały czas prac ziemnych prowadzony był nadzór saperski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie