Concordia Design we Wrocławiu zgarnęła kolejną nagrodę. Tym razem w plebiscycie Piękny Wrocław, w kategorii "budynek użyteczności publicznej".
Wyspa Słodowa jest kultowym miejscem dla społeczności Wrocławia. To charakterystyczne miejsce jest wielofunkcyjną przestrzenią, która odpowiada na potrzeby mieszkańców. To punkt wypoczynkowo - rekreacyjny w centrum Wrocławia z dedykowaną przestrzenią na sport, eventy i aktywność społeczną “pod gołym niebem”. To także punkt widokowy w kierunku panoramy południowej części miasta.
Więcej o projekcie Concordia Design
Historycznie wyspa posiadała specyficzny charakter, odmienny od pozostałej części Starego Miasta. Od XIII wieku pełniła funkcje przemysłowe. Jej nazwa pochodzi od funkcjonujących na tym terenie w XV w. słodowni. Wraz ze zmianami zabudowy portowej i funkcjonowania technologii produkcji i barwienia płócien wytwarzanych w tej lokalizacji, następowały zmiany w sposobie zagospodarowania wyspy i samej zabudowie. Likwidacja umocnień Wrocławia po 1807 r. umożliwiła pojawienie się zabudowy mieszkaniowej.
Po II Wojnie Światowej nastąpiło przekształcenie terenu w obszar rekreacyjny dla mieszkańców miasta. Kamienica z oficyną, które zostały zamienione w obecny budynek Concordii Design, pozostały jedynymi elementami zabudowy kubaturowej na Wyspie Słodowej.
Kontekst otoczenia, jak i historia miejsca dały początek projektowi, który na dobre wpisał się w historię architektury Wrocławia, wynosząc ją na światowy poziom projektowania.
Historia kamienicy sięga 1845 r, dlatego tak ważne było oddanie jej ducha w projekcie związanym z modernizacją budynku. Jak zatem połączyć nowoczesne centrum kreatywności i biznesu z inkubatorem dla młodych firm i start-up’ów, przestrzenią co-workingową i strefą kulinarną z zabytkową zabudową nie tracąc przy tym atrakcyjności historycznych elementów, ale nadając im nowy wyraz?
Ideą inwestora było budowanie społeczności Concordia Design w symbiozie z Wyspą Słodową. Koncepcja nawiązuje do historii tego miejsca i sprowadza strukturę do przyszłości. Jak? Zachowana fasada kamienicy wraz z charakterystycznymi zdobieniami i gzymsami płynnie przechodzi w nowoczesną i minimalistyczną formę.
Częściowe zachowanie szprosów w oknach, odrestaurowanie drzwi od oficyny i zrekonstruowanie drzwi frontowych nadaje dawnej świetności historycznej części fasady, zaś szklany void, za którym skrywa się wielobarwny mural wypełniający większość przestrzeni ściennych w strefie restauracyjnej (autorstwa Alicji Białej), ostatnia kondygnacja przekształcona w otwarty taras na świeżym powietrzu z konstrukcją stalowej pergoli i oszkloną balustradą, z największą w Polsce zieloną ścianą, do której wykorzystano ponad 10 tysięcy roślin tchnęły nowego ducha! Stworzyło to “żyjącą” strefę relaksu, która idealnie koresponduje z otoczeniem.
Przeczytaj także >> Case study: zaglądamy za kulisy realizacji Concordii Design Wrocław
Na parterze znajdziemy dużą, otwartą przestrzeń stworzoną na spotkania, wernisaże i wystawy, w której do wykończenia ścian użyto cegły z kamienicy. Poprzez otwarcie fasady na otoczenie, połączenie różnych funkcji - od pracy, przez relaks, po miejsce spotkań kulturalnych i wykorzystane rozwiązania architektoniczne odnosimy wrażenie otwartego charakteru budynku, który zachęca do odwiedzania.
Śmiało możemy powiedzieć, że kamienica odrodziła się na nowo!
Piękny Wrocław to konkurs, w którym nagradzane są najlepsze budynki realizowane we Wrocławiu. W tym roku podsumowane zostały dwie edycje konkursu - trzydziesta i trzydziesta pierwsza. Kumulacja obu edycji wywołana pandemią, stała się niepowtarzalną okazją do jubileuszowej wystawy nagrodzonych prac ze wszystkich dotychczasowych odsłon konkursu w jego obecnej formie, jak i poprzednich wariantów. Jest to niezwykła okazja do poznania najlepszych obiektów wzniesionych we Wrocławiu w ostatnich latach, jak i poznanie najnowszej architektonicznej historii miasta.
Konkurs organizowany przez Prezydenta Wrocławia przy współudziale Towarzystwa Miłośników Wrocławia, ma na celu promować lokalne budownictwo i uhonorować szczególne dokonania twórcze w dziedzinie architektury. Jury w trakcie wyboru kierowało się przede wszystkim walorami architektonicznymi, przestrzennymi oraz funkcjonalno-użytkowymi. 1 grudnia br, w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród.
2. nagroda w konkursie Piękny Wrocław w kategorii “budynek użyteczności publicznej” to duże wyróżnienie na lokalnej arenie, zarówno dla realizacji, jak i pracowni architektonicznych, które brały udział przy stworzeniu projektu.
Warto podkreślić, że powstanie Concordii Design to wynik świetnej współpracy wielu osób!
Za projekt odpowiada holenderska pracownia MVRDV z wrocławskim Q2Studio w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków i architektem miejskim. Taka kooperacja pozwoliła na światowy poziom realizacji. Generalnym wykonawcą była firma Demiurg z Poznania.
Prace nad realizacją, to także liczna grupa zaangażowanych w jego powstanie. Pracom rozbiórkowym i wykopom pod fundamenty towarzyszyły prace archeologiczne. Co więcej, przez cały czas prac ziemnych prowadzony był nadzór saperski.
architekt, współwłaściciel WXCA
współwłaściciel, architekt BB Architekci
architekt, urbanista ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze
właściciel, główny projektant FAAR architekci
założyciel, architekt Proarchitektura
założyciel, architekt Proarchitektura