×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Inspirujące miasto mostów - wyniki konkursu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 maj 2014 13:21
Inspirujące miasto mostów - wyniki konkursu
Zwycięska praca w konkursie "Zainspirowani Wrocławiem", autorka: Justyna Bułat
Inspirujące miasto mostów - wyniki konkursu
Inspirujące miasto mostów - wyniki konkursu
Inspirujące miasto mostów - wyniki konkursu
Inspirujące miasto mostów - wyniki konkursu
Inspirujące miasto mostów - wyniki konkursu
Inspirujące miasto mostów - wyniki konkursu
Inspirujące miasto mostów - wyniki konkursu
Inspirujące miasto mostów - wyniki konkursu

Projekt zainspirowany wrocławskimi mostami dał Justynie Bułat zwycięstwo w konkursie na centrum aktywności w rozbudowywanym Parku Handlowym Bielany. Praca okazała się bezkonkurencyjna i zyskała uznanie architektów oraz publiczności, dzięki czemu studentka wrocławskiej ASP zdobyła wszystkie trzy nagrody.

REKLAMA

- Jestem bardzo szczęśliwa, czuję się niezwykle doceniona i jest mi miło, choć nie ukrywam, że zaskoczyło mnie aż takie wyróżnienie – przyznaje Justyna Bułat. Żartuje, że na początku konkursu nie potrafiłaby zdecydować, którą nagrodę by wybrała. Teraz już nie musi. – Najfajniejsze jest to, że nagrodą jest i coś przyjemnego, i coś praktycznego oraz ciekawego zawodowo. Cieszę się zwłaszcza z tego, że będę mogła zobaczyć, jak pracuje się w poważnej firmie. Wygrana otwiera przede mną wiele możliwości.

Konkurs "Zainspirowani Wrocławiem"

Celem konkursu w ramach akcji "Zainspirowani Wrocławiem" było zachęcenie przyszłych architektów i specjalistów od projektowania przestrzennego do stworzenia projektu tzw. "zielonej strefy" w rozbudowanym Parku Handlowym Bielany. Tematem przewodnim był Wrocław, jego atmosfera, architektura i krajobraz.

W ścisłym finale znalazło się sześć prac – ich autorkami były same kobiety. Projekty oceniała komisja konkursowa z udziałem przedstawicieli wrocławskich uczelni. Akademię Sztuk Pięknych reprezentowały ad. Urszula Smaza-Gralak, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa, oraz dr hab. prof. Elżbieta Wernio, Politechnikę Wrocławską – prodziekani: dr inż. arch. Bogusław Wowrzeczka i dr inż. arch. Andrzej Poniewierka, natomiast Wyższą Szkołę Humanistyczną – dr inż. arch. Renata Wysocka. W pracach jury uczestniczyli także m.in. Ewa Kolondra (dyrektor Parku Handlowego Bielany), Joanna Krop (architekt Inter IKEA Centre Group Poland) i Sebastian Bieganowski (studio architektoniczne Group-Arch).

Inspiracją wrocławskie mosty

Komisja postanowiła wyróżnić projekt Justyny Bułat, studentki ASP. Dla autorki zwycięskiej pracy najważniejszym natchnieniem stały się wrocławskie mosty. Zainspirowały ją ich ażurowe konstrukcje, trójkątne podziały, relacje pylonów i stalowych lin. Stąd m.in. aluminiowa konstrukcja mocowana cięgnami horyzontalnie do gzymsów galerii. – Kiedy myślę o Wrocławiu, z którego pochodzę i w którym mieszkam, pierwsze określenie, jakie mi się nasuwa, to “miasto mostów” – mówi zwyciężczyni konkursu. - W dodatku ostatnio jeden z kuratorów ESK 2016 podczas spotkania ze studentami podkreślał, jak ważną rolę mosty odgrywają w w projektach przygotowywanych w związku z tym wydarzeniem. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto tutaj szukać inspiracji, choć oczywiście ważne było dla mnie także zachowanie wytycznych konkursu i dynamiki projektu.

Wspomniany projekt spodobał się też obradującym w jury architektom oraz głosującym na Facebooku internautom. Dlatego oprócz komputera Apple iMac (nagrody głównej) Justyna Bułat zdobyła również nagrody II i III stopnia: wyjazd do Paryża na europejskie targi designu MAISON & OBJET 2014 (wyróżnienie publiczności) oraz płatny dwumiesięczny staż w pracowni architektonicznej Group-Arch. Nazwisko zwyciężczyni poznaliśmy podczas Nocy Muzeów w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza.

- Projekt na poziomie koncepcyjnym oceniamy wszyscy bardzo wysoko. Teraz będziemy analizowali, czy i w jaki sposób jest on możliwy do realizacji w ramach budowanej nowej części galerii handlowej – mówi Dariusz Węglicki, project manager odpowiedzialny w Inter IKEA Centre Group Poland za rozbudowę Parku Handlowego Bielany.

Justyna Bułat ma 25 lat, jest studentką II roku studiów uzupełniajacych na Wydziałe Architektury Wnętrz i Wzornictwa wrocławskiej ASP. Interesuje ją projektowanie przestrzeni publicznej oraz wystawiennictwo. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2011/2012, spędziła pół roku w Porto w ramach programu wymiany studentów Erasmus. W życiu chce udowodnić, że niemożliwe rzeczywiście istnieje, a cały wysiłek jest tego wart.

Partnerami konkursu były trzy wrocławskie uczelnie wyższe: Politechnika Wrocławska, Akademia Sztuk Pięknych oraz Wyższa Szkoła Humanistyczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie