×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak w sposób atrakcyjny uczyć o architekturze

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 maj 2014 09:47
Jak w sposób atrakcyjny uczyć o architekturze
fot. Fotolia

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku organizuje konferencję "Przestrzeń wokół nas" kierowaną przede wszystkim do nauczycieli pomorskich szkół (szczególnie podstawowych), a także przedstawicieli środowisk naukowych, organizacji, stowarzyszeń, oraz osób zainteresowanych edukacją przestrzenną, w tym przyrodniczą i regionalną. Seminarium jest częścią szerszego projektu "ABC Przestrzeni", który ma na celu popularyzację atrakcyjnych metod nauczania o przestrzeni w szkole i poza nią.

REKLAMA

Program seminarium ma mieć przede wszystkim wymiar praktyczny i interaktywny - uczestnicy zapoznają się z konkretnymi radami, jak w sposób atrakcyjny uczyć o architekturze i przestrzeni. Równolegle odbywać się będzie kilka warsztatów, podczas których uczestnicy rozwiązać będą różne zadania np. zaprojektują ogród, i go…zasadzą! Będą też mogli wziąć udział w debatach i podzielić się swym doświadczeniem.

Do udziału w debatach i prowadzenia warsztatów organizator, Nadbałtyckie Centrum Kultury, zaprosiło m.in. dr inż. arch, Elżbietę Marczak, z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, która specjalizuje się w edukacji architektonicznej dzieci i młodzieży (projekt Edukator Architektoniczny) i jest współautorką Słownika przestrzeni województwa pomorskiego - Pomorskie ABC Przestrzeni oraz dr Marcina Gerwina z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, specjalistę ds. zrównoważonego rozwoju i aktywistę miejskiego.

Swoistym podsumowaniem dnia będzie zwiedzanie gotyckich przestrzeni Centrum św. Jana, po których oprowadzi nas Iwona Berent, Kierownik Biura Odbudowy Kościoła św. Jana.

Konkurs dla młodych pasjonatów architektury 

W nawiązaniu do Słownika "Pomorskie ABC Przestrzeni" Nadbałtyckie Centrum Kultury organizowało konkurs na hasło, definicję i ilustrację. Celem konkursu było pozyskanie nowych haseł wraz definicją i ilustracją do internetowego słownika Pomorskie ABC przestrzeni (www.przestrzen.eu).

W wyznaczonym terminie wpłynęło 12 prac, które zostały zaprezentowane sędziom konkursowym w dniu 8 maja 2014 r. W konkursie przyjmowane były prace wykonane indywidualnie lub w 2-3 osobowych zespołach autorskich. Komisja pod przewodnictwem dr inż. arch. Elżbiety Marczak zweryfikowała prace konkursowe - wszystkie spełniły warunki formalne i zostały zakwalifikowane do oceny, której dokonano pod względem merytorycznym, estetycznym, poprawności i przystępności stylistycznej opisu, dostosowania formy przekazu do wieku odbiorcy, dostosowania do kontekstu lokalnego i oryginalności pomysłu.

Komisja po ocenie prac postanowiła przyznać: dwie równorzędne I nagrody, II nagrodę, dwie równorzędne III nagrody oraz 4 wyróżnienia I stopnia i 3 wyróżnienia II stopnia.
Pierwszą nagrodę przyznano ex aequo pracom: „Fale”, autorstwa Natalia Pieprz ze szk. podst. Nr 17 w Gdańsku, za duże walory artystyczne ilustracji oraz „Żuraw portowy”, wykonanej przez zespół: Danuta Wilska, Wojciech Wilski, Michał Duda ze szk. podst. Nr 45 w Gdańsku, za dobór hasła odnoszącego się do kontekstu lokalnego oraz za estetykę ilustracji.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace dodane zostaną do internetowego słownika Pomorskie ABC przestrzeni: www.przestrzen.eu

Laureaci otrzymają również nagrody rzeczowe oraz wyróżnienia o łącznej wysokości 1200 złotych. Nagrody wręczy Ryszard Comber, Architekt IARP, Przewodniczący Rady Pomorskiej Izby Architektów RP, która jest fundatorem nagród. Uroczystość ta odbędzie się w ramach opisanego wyżej seminarium „Przestrzeń wokół nas: Edukacja architektoniczna w praktyce”, w dniu 14 maja 2014 r., o godz. 12.00 , w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35 (wstęp wolny).

Informacje na temat Seminarium, można znaleźć tutaj:
http://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/2168/konferencja-przestrzen-wokol-nas

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie