REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jaka będzie kładka łącząca Stare Miasto z jeziorem Malta? Ruszył konkurs na projekt

  • Autor: UM Poznań
  • 21 gru 2017 11:50
fot. pixabay.com

Rusza konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej kładki pieszo-rowerowej nad Wartą i Cybiną, która ma połączyć Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo. W połowie 2019 roku powinny ruszyć prace budowlane, a dwa lata później zostać oddana do użytku.

REKLAMA

Obiekt został zaplanowany nad korytem rzeki Warty oraz Cybiny. Stanowić będzie połączenie komunikacyjne rejonu Kampusu Politechniki Poznańskiej, czyli tzw. Berdychowa, z południową częścią Ostrowa Tumskiego i lewobrzeżną częścią Poznania w rejonie Chwaliszewa. Kładka będzie zupełnie nową konstrukcją. Pierwotnie planowano do jej budowy wykorzystanie przęseł ze starego mostu kolejowego na Starołęce. Zrezygnowano jednak z tego, ponieważ PKP PLK domagało się od Miasta, w zamian za przekazanie przęseł, zwrócenia kosztów związanych z ich magazynowaniem i konserwacją - około 2 mln zł. Innym powodem było zapewnienie żeglowności na Warcie - przy wykorzystaniu przęseł poziom spacerowy kładki musiałby znajdować się ponad cztery metry nad poziomem wałów nadwarciańskich - podaje oficjalny portal miejski Poznania.

Konkurs obejmuje wykonanie koncepcji architektonicznej dla kładki zlokalizowanej w Poznaniu, w południowej części Ostrowa Tumskiego wraz funkcjonalnym połączeniem z istniejącą i planowaną infrastrukturą pieszo - rowerową oraz zagospodarowaniem terenu.

Przedłożone prace, muszą w szczególny sposób ujmować takie walory, jak "jakość i atrakcyjność dla użytkowników, a także mieszkańców i osób postronnych odwiedzających tę okolicę. Obiekt musi wpisywać się w sposób harmonijny w pejzaż miasta. Nie może ingerować w osie widokowe i przysłaniać panoramy Ostrowa Tumskiego i Katedry. Zaprojektowana kładka musi wyróżniać się wysokiej jakości architekturą, zarówno w zakresie formy, jak i dbałości o detale".

Istotą konkursu jest także wyłonienie autora (zespołu projektowego), który oprócz uzyskania nagrody będzie miał obowiązek uczestnictwa w kontynuacji dalszych działań projektowych, związanych z inwestycją.

Miasto Poznań ma zabezpieczone 30 mln zł w budżecie zarówno na zaprojektowanie, jak i budowę obiektu, wraz z podstawowym zagospodarowaniem terenu.

Laureat I nagrody będzie zobowiązany do podpisania z zamawiającym umowy na wykonanie prac projektowych wraz z nadzorem autorskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie