Katowice w obiektywie. Rusza kolejna edycja konkursuwww.katowice.eu - 12-07-2022 09:51


Startuje kolejna edycja konkursu "Katowice w obiektywie". Tematem przewodnim w tym roku jest śląska tradycja.

- W ostatnich latach Katowice szczególnie mocno wspominają czas trzech wielkich zrywów ludności miejscowej przeciwko niemieckiej dominacji, które miały miejsce w latach 1919, 1920 i 1921. W tym roku mówimy o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski, będącego konsekwencją plebiscytu, w którym za Polską opowiedziało się 40% ludności Górnego Śląska – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Już dziś zachęcam katowiczan i mieszkańców Metropolii do wzięcia udziału w wydarzeniach zaplanowanych z tej okazji w połowie czerwca. Jestem przekonany, że znajdziecie tu Państwo nie jeden ciekawy kadr, wart upamiętnienia, a kto wie – może i konkursowej nagrody – zachęca prezydent. 

Konkurs „Katowice w obiektywie" organizowany jest od trzynastu lat. Od jego pierwszej edycji w zabawę angażuje się Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Spośród zgłoszonych do konkursu fotografii komisja, złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice i Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, wybierze trzydzieści, z których zostanie przygotowana wystawa w należącej do ZPAF-u Galerii Katowice. Będzie ją można zwiedzać przez cały grudzień.

Trzy prace, które znajdą największe uznanie komisji, zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi (dwa pierwsze miejsca odpowiednio 1200 zł i 1000 zł) oraz zaproszeniem do udziału w warsztatach fotograficznych organizowanych przez ZPAF (trzecia nagroda).

- Dotychczas w konkursie „Katowice w obiektywie" zachęcaliśmy do przedstawiania przestrzeni miasta w kontekście jego przemiany, kultury i muzyki, działań proekologicznych i rewitalizacyjnych. Proponowaliśmy też spojrzenie na architekturę Katowic, szczególnie na Spodek, który w ubiegłym roku świętował pięćdziesięciolecie swojego istnienia. W tym roku natomiast chcielibyśmy zaprosić mieszkańców, by zainteresowali się katowicką tradycją, tym bardziej, że jest ku temu wyjątkowa okazja – przypomina Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu.

Dzięki włączeniu się ZPAF-u do projektu konkurs zyskuje ogromne wsparcie merytoryczne przy ocenie nadesłanych zdjęć i fantastyczną przestrzeń wystawienniczą.

- Jak co roku serdecznie zachęcam do udziału w konkursie. W czerwcu będzie wiele okazji ku temu, by wykonać konkursowe zdjęcie – czy to podczas jubileuszowych wydarzeń związanych z obchodami stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski czy w związku uroczystością Bożego Ciała, obchodzoną w Kościele Katolickim. W końcu też można wybrać się do Muzeum Historii Katowic czy Muzeum Śląskiego, albo na domowym strychu poszukać i sfotografować rodzinne pamiątki. Nie zapominajmy o Nikiszowcu, który sam w sobie jest pomnikiem historii, oraz o innych dzielnicach Katowic – podpowiada Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego ZPAF. - Zachęcałbym też, by zwrócić uwagę na kompozycję zdjęcia, bo oprócz walorów promocyjnych, odnoszących się do Katowic, będziemy oceniali też wartość artystyczną fotografii – dodaje.