×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na upamiętnienie Orląt Lwowskich w Krakowie

  • Autor: UM Kraków
  • 16 mar 2023 15:35
Konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na upamiętnienie Orląt Lwowskich w Krakowie
fot. Unsplash

Na starcie konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na opracowanie koncepcji formy przestrzennej upamiętniającej Orlęta Lwowskie w planowanym parku przy ul. Karmelickiej w Krakowie.

REKLAMA

  • Konkurs jest organizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
  • Forma przestrzenna ma upamiętniać symbol niezłomnej walki o wolność i niepodległość Polski, czyli Orlęta Lwowskie – małych ciałem, ale wielkich duchem i odwagą młodych bohaterów wojennych broniących Lwowa w latach 1918-19.

Planowana lokalizacja formy przestrzennej nawiązuje do faktu, że z miejsca, w którym powstaje park, w listopadzie 1918 r. wyruszyły na odsiecz obrońcom Lwowa pierwsze regularne oddziały wojska polskiego, o czym przypomina pamiątkowa tablica na froncie budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – dawnych koszar wojskowych - podaje oficjalny portal miejski Krakowa.

Forma przestrzenna oraz jej przesłanie powinny przemawiać również do młodego pokolenia. Istotnym warunkiem konkursu jest, aby projektowana instalacja artystyczna miała charakter kameralny, o ograniczonej skali i wpisywała się w zaprojektowany układ kompozycyjny powstającego parku im. Wisławy Szymborskiej. Zgłoszone prace oceni sąd konkursowy, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk.

Konkurs został podzielony na dwa etapy. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 5 kwietnia, rozstrzygnięcie pierwszego etapu zostało zaplanowane na 12 czerwca, a termin złożenia prac konkursowych drugiego etapu na 25 sierpnia. Rozstrzygnięcie, publiczne ogłoszenie wyników konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej planowane jest na 12 września br.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie