REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Konkurs na projekt toalet w Spodku rozstrzygnięty

  • Autor: wnp.pl (TE)
  • 16 paź 2017 19:21

Przed zaplanowanym na grudzień 2018 r. szczytem klimatycznym ONZ, który odbędzie się w Katowicach, miejscowy Spodek ma szansę zyskać odnowione toalety. Ogłoszono wyniki konkursu na projekt przebudowy. Pierwsza nagroda trafiła do pracowni architektonicznej 2G Studio. Jednym z partnerów projektu jest Roca Polska.

REKLAMA

Jak przypomniał podczas konferencji prasowej Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, od 2 maja 2016 r. Spodek oraz sąsiadujące z nim Międzynarodowe Centrum Kongresowe są zarządzane przez spółkę PTWP Event Center.

- Naszym zadaniem jest to, aby jak najwięcej działo się w tych obiektach, a także ich bieżące utrzymanie. Natomiast prace remontowe pozostają w gestii miasta. Chcemy, aby Spodek nadal pozostawał ikoną i wraz z MCK tworzył wizytówkę Katowic - podkreślił Kuśpik.

Dlatego - jak wskazał Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center - w lutym, podczas ostatniej edycji 4 Design Days, zrodził się pomysł, aby rozpocząć z ekspertami dyskusję o możliwościach odnowy Spodka.

- Słuchamy naszych klientów oraz organizatorów imprez. Obserwujemy też to, co dzieje się wokół oraz w innych obiektach widowiskowych i konferencyjnych. Toalety stanowią wizytówkę tego typu obiektów. Stąd inicjatywa, aby zacząć lifting Spodka od toalet - wyjaśnił Stolarz.

O wartości, jaką dla miasta ma Spodek, mówił Stanisław Podkański, doradca prezydenta Katowic ds. architektury i urbanistyki. - Spodek jest ikoną, która przynosi miastu wiele funkcji związanych z promocją. Każdy gość wynosi z tego obiektu wspomnienia, a cześć z nich jest związana także z toaletami. Obecnie nie budzą one złych wrażeń, ale może być pod tym względem znacznie lepiej - stwierdził Podkański.

Konkurs wskazał zwycięzcę
W celu znalezienia najlepszej koncepcji przebudowy ogłoszono konkurs. Stowarzyszenie Architektów Polskich, pełniące na zlecenie PTWP Event Center funkcję organizatora, do złożenia prac konkursowych zaprosiło 33 uczestników, których wnioski spełniły kryteria formalne.

Jak poinformowała Ewa Szymańska-Sułkowska, sekretarz konkursu z katowickiego oddziału SARP, finalnie złożono 12 projektów.

Wśród nich najlepsza okazała się koncepcja pracowni 2G Studio z Kielc w składzie: mgr inż. arch. Wojciech Gwizdak, Ł. Macek, arch. D. Gwizdak, W. Król, K. Dybała, w której charakterystycznym elementem jest wykorzystanie grodzic stalowych.

- Chcieliśmy w naszej pracy konkursowej zachować czystość, spójność i klarowność. Założyliśmy bardzo prosty układ przestrzenny. Stalowe grodzice wprowadzają w nim rytmikę i w pewien sposób symbolizują wejście w fundamenty budynku - wyjaśnił Wojciech Gwizdak, szef 2G Studio.

- Przedstawiona koncepcja w niekonwencjonalny, ciekawy i konsekwentny sposób zaproponowała zastosowanie grodzic stalowych jako dominującego materiału kształtującego wnętrza. Rzut toalet w prawidłowy sposób organizuje funkcjonalnie przestrzeń. Pomieszczenia utrzymane są w stylistyce industrialnej, ze stonowaną kolorystyką, bliskie są przemysłowym Katowicom i Górnemu Śląskowi. Powściągliwość i minimalizm tworzą eleganckie i funkcjonalne wnętrza w pełni przystające do architektury ikony Katowic, jaką jest Spodek - napisano w uzasadnieniu.

Laureat głównej nagrody otrzyma 15 tys. zł brutto oraz zaproszenie do udziału w negocjacji umowy na sporządzenie szczegółowego opracowania pracy konkursowej, w tym dalszych faz dokumentacji projektowej.

Na drugim miejscu (nagroda 10 tys. zł) znalazła się pracownia Ostrowscy Architekci Biuro Projektowe z Katowic, a na trzecim (5 tys. zł) ER Design Ewa Raczkowska z Gliwic.

Jak wskazał Stolarz, z punktu widzenia zarządcy Spodka istotne było to, aby zwycięski projekt spełniał dwa kryteria. Po pierwsze wystrój toalet musi być dopasowany do reszty obiektu. Natomiast drugim kryterium jest funkcjonalność związana z masowością imprez, które odbywają się w Spodku.

- Chcielibyśmy, aby przebudowa ruszyła jak najszybciej. Tak, aby pierwsze efekty były widoczne już podczas najbliższej edycji 4 Design Days. Mamy nadzieje, że przed szczytem klimatycznym ONZ całość była już gotowa - powiedział Stolarz.

Szczegóły konkursu
Projektantów poproszono o zaproponowanie rozwiązań dla trzech typów istniejących w Spodku węzłów sanitarnych: toalet w holu głównym, w strefie VIP oraz w tzw. sali bingo, w której organizowane są bankiety.

Koncepcje musiały uwzględniać zapewnienie m.in. miejsc przeznaczonych do przewijania i opieki nad niemowlętami, wydzielonych stanowisk do korzystania z toalet i umywalek przez dzieci oraz toalet dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, wraz z odpowiednią dostępnością.

Zarządca obiektu jest wciąż otwarty na współpracę z innymi podmiotami, które chciałyby znaleźć się w gronie partnerów metamorfozy Spodka.

Jury konkursu tworzyli przedstawiciele zamawiającego - Wojciech Kuśpik, prezes PTWP oraz Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, a także architekci i członkowie SARP: Agnieszka Kaczmarska, prezes SARP Katowice, Jacek Krych z pracowni JRK72, Przemo Łukasik z pracowni Medusa Group i Stanisław Podkański, doradca prezydenta Katowic ds. architektury i urbanistyki, architekt miejski.

Armaturę i biały montaż do toalet w Spodku dostarczy Roca Polska - jeden z partnerów projektu. Do aranżacji udostępnione zostaną produkty marki ROCA, m.in. misy WC, misy WC dla osób niepełnosprawnych, stelaże podtynkowe Duplo z przyciskami i umywalki z kolekcji Gap, Nexo, Debba lub Victoria, a także pisuary z kolekcji Chic i baterie umywalkowe z kolekcji Sprint-N. Łazienki w strefie VIP mają być wyposażone w sanitariaty należącej do Roca Polska marki Laufen.

Toalety w lustra wyposaży drugi z partnerów - firma MCJ. Przedstawione koncepcje musiały uwzględniać wskazane w regulaminie produkty obu firm.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie